понеділок, 21 листопада 2022 р.

 МИХАЙЛО КОЦЮБИНСЬКИЙ - ПИСЬМЕННИК, ЩО ЗМУСИВ ГОВОРИТИ ПРО УКРАЇНУ ВСЮ ЄВРОПУ.

До дня народження Михайла Коцюбинського (17 вересня 1864р.) на абонементі Публічної бібліотеки Томашпільської селищної ради проходить презентація книжкової виставки «Сонцепоклонник з Поділля» на якій представлено дуже багато цікавої літератури про письменника: це його біографія, спогади видатних людей, критичні статті, та твори. У розділі «Роздуми про кіно», представлені книги, за мотивами яких створено всім відомі фільми: «Дорогою ціною», «Кривавий світанок» «Подарунок на іменини» та «Тіні забутих предків» .Книжкова виставка пропонує ознайомитись з літературою та пригадати улюблені кінокадри. Користувачі бібліотеки мають змогу насолодитись цими шедеврами, взявши книги.
Письменник був високоосвіченою людиною, хоча так і не здобув вищої освіти .Знав дев’ять мов – три слов’янські: українську, російську, польську; три романські: французьку, італійську, румунську; і три східні: татарську, турецьку, циганську. У рідному місті письменника, Вінниці ,його ім'я носить одна з центральних магістралей, педагогічний університет, кінотеатр, школа, будинок відпочинку.
У 1981році заснована премія ім. Михайла Коцюбинського, яка є найстарішою та найпрестижнішою премією Вінниччини у царині літератури, з 1992 року набула Всеукраїнського статусу. Кращі твори письменників Поділля відзначені літературною премією імені Михайла Коцюбинського. Її лауреатами стали Анатолій Бортняк, Дмитро Дереч, Григорій Усач, Михайло Каменюк. Ярослав Поліщук. Книга Я.Поліщука «Краса у дзеркалах буття. Постать Михайла Коцюбинського в українській літературі» у 2022 році визнана кращою в номінації науково-популярної літератури.
Творчість М. Коцюбинського належить до тих особливих сторінок нашої культури, які ніколи не припадуть пилом забуття. Мине ще 100 і 200 літ, а до неї повертатимуться, як до глибокої криниці краси і людяності, життя і мрії, казки і дійсності, які вмів гармонійно поєднати високий талант художника і громадянина.


 15 вересня — день народження пошукової системи Google.

Сьогодні день народження найбільшої пошукової системи у світі — Google! Пошукова система була розроблена двома студентами Стендфордського університету (США) Л. Пейджом та С. Бріном у другій половині 90-х рр. минулого століття. Її особливістю була релевантність пошуку, що дозволило досягти найефективнішого в той час результату. Розробники системи в прямому розумінні вислову почали свою справу з гаража (саме там був відкритий їхній перший офіс у 1998 р.). Сама ж пошукова система була готова ще 15 вересня 1997 р. (у той день було зареєстровано доменне ім’я «google.com») й спершу розвивалась як науковий проект Л. Пейджа. Засновники дали назву пошуковику Google від назви числа зі ста нулями, правда, написали слово з помилкою (насправді це слово англійською – «googol»). Назва пошукової системи дала назву й компанії, якій вдалось успішно пережити кризу IT-індустрії кінця 90-х й вже у 2000 р. Google першим зумів проіндексувати 1 млрд сторінок, а до кінця того року кількість щоденних пошукових запитів на день вже становила понад 100 млн. Також майже відразу після свого становлення, компанія Google долучилась до низки освітніх та благодійних проектів, що й понині становить вагому частину її діяльності (у медіа компанія навіть одержала неофіційну назву «корпорація добра»).
На сьогодні пошуковик оперує величезною кількістю серверів у центрах опрацювання даних, що дає змогу обробляти щодня понад 5,4 млрд запитів 149 мовами. Саме сервісам Google, особливо, системі пошуку віддає перевагу майже 80% користувачів мережі Інтернет, зокрема, й в Україні. Швидкий ріст Google з моменту його заснування призвів до виникнення великої кількості продукції, непов'язаної безпосередньо з головним продуктом компанії — пошуковою системою. Через популярність пошуковика в англійській мові з'явився неологізм «to google» («ґуґлити»), яке з 2006 р. офіційно додано до Оксфордського словника англійської мови. Цікаво, що означене слово часто використовується для позначення будь-якого пошуку інформації та вживають не лише стосовно Інтернету, а й під час ходіння до бібліотеки тощо.





 Міжнародний день пам’яті жертв фашизму

Із 1962 року прийнято вважати другу неділю вересня Міжнародним днем пам’яті жертв фашизму.
В читальній залі Публічної бібліотеки Томашпільської селищної ради проходить презентація книжкової виставки «Звинувачується фашизм».
Для нас – це день пам’яті про мільйони людей, які загинули у результаті гігантського, нелюдського експерименту. Це солдати, але ще більше – мирні жителі, які гинули під бомбами, від хвороб і від голоду.
Україна входить до числа країн, найбільш постраждалих у роки Другої світової війни – як від воєнних дій, так і від військових злочинів. Статистика говорить про прямі втрати населення – вбиті та померлі від поранень або голоду, зниклі безвісти складають понад 8 мільйонів осіб.
У роки Другої світової війни з гітлерівською Німеччиною та її союзниками воювали близько 7 мільйонів українців, їх внесок у перемогу над фашизмом був одним із визначальних.
Ключовими ознаками фашизму є: культ особистості, зневага до ліберальних цінностей, систематичне нехтування правами людини, однопартійна система, мілітаризм, культ війни та сили, тотальний контроль спецслужб, антисемітизм та ксенофобія, державна пропаганда в ЗМІ, зовнішня агресія. Ці ознаки об’єднують і Третій Рейх у минулому, і пануючий тепер у Росії режим.
Одним із виявів зазначених ознак у випадку з путінською Росією є її агресія проти України. Українці мужньо протистоять цій страшній агресії, але, як і у випадку з фашизмом у середині XX століття, протистояти потрібно, об’єднавши сили всього демократичного світу. Єдність перед обличчям ворога має стати усвідомленою необхідністю і є запорукою перемоги.






Книги читати – все знати.

 Книги читати – все знати.

📘📒📔📖📚

У Міжнародний день грамотності до бібліотеки для дітей завітали третьокласники Раківської гімназії. Працівники закладу провели цікаву екскурсію, презентували найновіші твори, що надійшли із Українського інституту книги. У читальній залі Публічної бібліотеки юні читачі переглянули мультфільми, де у доступній для дітей формі подані правила користування бібліотекою та книгою.

Особливо юних гостей вразили книги різних форматів, що є в фондах бібліотеки. Під кінець зустрічі всі діти підтвердили, що лише читаюча людина є грамотною, і виявили бажання стати користувачами бібліотеки для дітей.💙💛