середа, 30 жовтня 2024 р.

 

📷Фотографії сімейного альбому Воленюк (Гевчук) Юлії Василівни с. Кислицьке.
✅Фото 1. Мабуть, якась святкова подія зупинила цю чудову мить життя моїх прабабусі та прадідуся Василя Васильовича (1901-1985) та Дарки Антонівни (1906 – 1994) Рурів.
На старенькому диванчику сидять у парі – втомлені прожитими роками, але такі щасливі! Скільки випробувань випало на їхню долю! Голодовки, Велика Вітчизняна війна, важка праця в колгоспі «10 річчя КІМУ», а згодом ім. Шевченка в рідному селі Кислицьке. Народили і виховали донечку Катрусю. Добром і мудрістю світяться очі моїх рідних… Вони ніби промовляють: «Запам’ятайте нас такими…» . І ми вас пам’ятаємо, рідненькі…
Фото 1981 року.
✅Фото 2. Далекий 1942 рік. Учні п’ятого класу, серед яких моя бабуся, Рура Катерина Василівна (1931 – 2013). Перший ряд з права Павлига Марія Степанівна, біля неї моя бабуся Катя, перша зліва Павлига Євгенія Семенівна. На жаль, ні прізвища вчительки, ні дітей не знаю, тому, шановні односельчани, упізнавайте своїх рідних, згадайте їх добрим словом.
Фото 1942 року
✅Фото 3. Цей юний усміхнений хлопець з пишним чубом та в гарній вишиванці – мій дідусь, Заворітній Григорій Максимович (1929- 2005). Дідусеві 19 років.
фото 1948 року.
✅Фото 4. Це фото особливе, тому що на ньому моя матуся – 9 ти річна Заворітня Марія Григорівна (1948- 1989), охайно заплетена в тугенькі кіски, в красивому платтячку, мабуть з своєю улюбленою книжкою та букетиком запашних квітів. Марійка стоїть біля своєї бабусі Дарки, бабусі 51 рік. На фоні смугастого домотканного килимка батько Григорій і мати Катерина Заворітні – щаслива молода сім’я.
Фото 1957 року.
✅Фото 5. Моя мама - Заворітна Марія Григорівна зправа зі своєю подругою Мазур Надією Іванівною, в святковому вбранні, вишитих фартушках з мереживом. Різнокольорові атласні стрічки, спадають на гарненькі блузочки, голови дівчат пов’язані білими невеликими терновими хустками. Такий одяг носили дружки на весіллі, подругам по 18 років.
Фото 1967 р.
✅Фото 6. Дві гарненькі братові - зліва Заворітна Катерина Василівна з Заворітною Євгенією Семенівною (1948-1914) (їх чоловіки рідні брати). Фотографувались молоді жінки на велике релігійне свято Пантелеймона, в цей день в селі Кислицьке Відпуск.
Лише на релігійні свята, чи весілля, приїздив до села фотограф, сельчани запрошували його в кожну родину, щоб сфотографуватися.
Фото 1978 року, біля оселі бабусі Каті.
Проєкт реалізовується завдяки Лариса Білозір та ГО Ми - Вінничани







ШЛЯХАМИ ПОДВИГУ І СЛАВИ


День визволення України від фашистських загарбників — свято, яке відзначається в Україні щорічно 28 жовтня, в день остаточного вигнання військ нацистської Німеччини та її союзників під час Другої світової війни за межі сучасної території України.
Трагедія Другої світової війни не оминула жодної української родини, проте з кожним роком очевидців тих подій стає все менше.
До річниці визволення України від нацистських загарбників в читальній залі Публічної бібліотеки експонується виставка - пам’ять «Шляхами подвигу і слави».
Представлена на виставці історична література та художні твори дають змогу читачам уявити воєнні роки, згадати бійців, командирів, звичайних людей, які проявили масовий героїзм, мужність, самовідданість в жорстокому двобої з ворогом, які вистояли і перемогли.



ПИШЕМО РАЗОМ! ОБ’ЄДНУЄМОСЬ НАВКОЛО МОВИ! ПЕРЕМАГАЄМО РАЗОМ!

  До Дня української писемності та мови, 25 жовтня, в Україні відбувся Радіодиктант національної єдності. Цього року авторкою диктанту стала українська письменниця та есеїстка Оксана Забужко. Текст носив назву «Магія голосу», його дуже гарно і виразно читав письменник, музикант, екоактивіст і військовий Павло Вишебаба.

У Томашполі однією з локацій, де писали радіодиктант, стала Публічна бібліотека, яка об’єднала шанувальників українського слова і дала можливість відчули себе частиною великої спільноти.
Оксана Забужко порадила українцям більше читати: "І сьогодні, і завтра, і після диктанту - просто читайте".






До бібліотеки всім класом


📚 👫
Учні 2-А класу Томашпільського ліцею до бібліотеки для дітей цілим класом завітали вперше. Працівники закладу розповіли дітям про роботу бібліотеки, познайомили їх із «незвичайними» книгами та періодикою для їхнього віку.
Школярі разом з бібліотекарями повторили правила користування книгою та бібліотекою. Учнів вразили формати книг: від кишенькового видання до великих томів. 📗 📖
Завітали другокласники і до Публічної бібліотеки Томашпільської селищної ради. Тут вони дізналися про роботу інтернетцентру, про можливість залучити батьків до читання.
Завуч музичної школи Н.Д.Бабій запросила діток долучитися до учнів дитячої музичної школи.




ПРОЄКТ «МИСТЕЦЬКА ПАЛІТРА ТОМАШПІЛЛЯ» триває

 

🎨
Її продовжує Жителька с. Калинка, Літвінова Валентина Іванівна вчитель по професії, лікар – травознай по покликанню.
🌼Першу лікувальну квіточку-травичку у фітотерапевтичну комірчину калинківської травознавиці поклала її знайома з Немирова – Лідія Михайлівна. Саме ця жінка, спадкова травознавиця, гостинно відкрила Валентині Іванівні не лише двері своєї квартири, а й провела незвіданими стежками навколишніх лісів у пошуках цілющих чудо ліків. Валентина Іванівна все життя мріяла стати лікарем, але не судилося. Доторкнутися до цієї потрібної професії, яка рятує життя людей, допомогла Валентині саме наука її квартирної господарки, яка радо ділилася секретами лікування травами із молодою дівчиною. Ось так тоді Валентина Літвінова поєднувала життя студентки-майбутньої вчительки математики та учня-фітотерапевта. Студентські роки збігли швидко. Додому, в рідну Калинку, Валентина повернулася з дипломом учителя. Далі були домашні клопоти, шкільна кар’єра в Томашпільській ЗОШ, а згодом і посада держслужбовця. Та все ж набуті знання не були марними. Поштовхом до так званого народного лікування стала випадковість. Якось сусідка із необережності сильно попекла ногу, і першу допомогу її надала Валентина. Бальзам приготований її руками допоміг позбутися не лише пекучого болю, а й загоїв усі рани.
🌾За її словами, збирає, сушить, зберігає лікарські рослини з дотриманням усіх вимог, усіх тонкощів справи. Нині, коли в лісах і лугах буяє зелень і квіти, Валентину Іванівну, застати дома майже неможливо. З ранньої весни і до пізньої осені її дні розписані за суворим графіком. За багато років траволікування напрацювала власну методику виготовлення ліків з природної сировини. Зібрані нею рослини цікавлять не лише жителів нашої громади.
🪻Валентина Іванівна називає своє траволікування мистецтвом, адже за її словами це дуже складна робота, яка залежить від дару самого травника.
📦Зараз, у складний для нашої країни час, Валентина Літвінова займається волонтерською роботою. Виготовляє цілющі мазі за народними рецептами для наших хлопців, які боронять Україну. Плете разом з калинчанками маскувальні сітки.
Переглянути відео за посиланням;

ПРОКАЧАЙ СВОЮ МЕДІАГРАМОТНІСТЬ

17 жовтня працівники бібліотечних закладів Томашпільської громади та користувачі бібліотек взяли участь у національному тесті з медіаграмотності, який є частиною Глобального тижня медіаграмотності і відзначається у всьому світі 24–30 жовтня. В Україні тест проводять уже втретє.
З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну – ми ще раз переконалися, наскільки важливими є такі вміння як перевірка інформації, виявлення маніпуляцій, розпізнавання дезінформації й пропаганди. Щоби зменшити шкідливі інформаційні впливи, важливо вміти давати собі раду й аналізувати: яку інформацію, звідки і як ми споживаємо.
Національний тест з медіаграмотності дав можливість перевірити свої знання з етичної поведінки в медіапросторі, кібербезпекою, достовірністю інформації, навичками фактчекінгу, та ін. Тест розподілявся на 25 запитань, з 5 тематичних блоків, що базуються на реальних ситуаціях, з якими ми стикаємося в соціальних мережах.
Аби почуватися в інфопросторі впевненіше, варто «прокачувати» свою медіаграмотність та знайомитися відповідними ресурсами.







Торгівля людьми: протидія і захист


🔒18 жовтня відзначається Європейський день протидії торгівлі людьми. Цей день має на меті привернути увагу до проблеми, інформувати суспільство про небезпеку і допомогти виявляти та боротися з торгівлею людьми.
Торгівля людьми — це форма сучасного рабства, яка включає експлуатацію жінок, чоловіків і дітей у різних формах: примусова праця, сексуальна експлуатація, незаконне усиновлення, примусове жебракування, використання в збройних конфліктах та інше. Торгівля людьми — глобальна проблема
Найбільш вразливими є: діти та підлітки, безробітні, люди в складних життєвих обставинах, особи, які шукають роботу за кордоном або тимчасово переміщені особи. Хто може стати жертвою торгівлі людьми?
В читальній залі Публічної бібліотеки пройшов День інформації, головною метою якого було показати молоді, що в сучасному світі досі існує торгівля людьми та що треба знати, щоб не потрапити в тенета работоргівців. До заходу оформлено тематичну виставку «Людина не товар».📙📘



Бібліотека-Хаб для людей елегантного віку.


💻Люди елегантного віку — аудиторія користувачів інтернету, що зростає найшвидше. Та не всі можуть повноцінно користуватися всіма перевагами доступу до інтернету, або мають усі шанси стати жертвами кібершахрайства. 🖥Тому в Бібліотеці-Хабі Публічної бібліотеки Томашпільської селищної ради працівники допомагають людям похилого віку освоювати цифрові технології, переглядаючи серіал «Базові цифрові навички для елегантного віку» та проводячи практичні заняття. 📱Завдяки цьому вони мають змогу навчитися шукати в інтернеті потрібну їм інформацію, перевіряти її, замовляти ліки додому, поповнювати рахунок на телефон, оплачувати за допомогою смартфона комунальні послуги. Вчитися ніколи не пізно.🌻