Леонтович Микола Дмитрович – український композитор, хоровий диригент, автор геніальних хорових мініатюр народився 13 грудня 1877 р. в с. Монастирок Брацлавського повіту Подільської губернії (нині Немирівський район, Вінницька область). Батько хлопця був сільським священником, але володів багатьма інструментами і навчив сина грати на віолончелі, скрипці, гітарі, цитрі та балалайці. Мати композитора Марія Йосипівна була людиною «унікальної духовної та фізичної краси», гарно співала, навчила сина народних пісень
Батьки хотіли, аби Микола був священником. Після закінчення Шаргородської бурси він навчався у Кам’янець-Подільській духовній семінарії. Але Миколу все одно тягнуло до музики, він займався самоосвітою. Після закінчення семінарії, працював вчителем сільської школи в Чукові, де організовував хор.
Музична спадщина М. Леонтовича складає біля 150-ти творів. Він видав дві «Збірки пісень з Поділля» у власному аранжуванні. Найкращими його обробками народних пісень є пісні-реквієм «Із-за гори сніжок летить», «Козака несуть»; пісні «Ой з-за гори кам'яної», «Праля», «Женчичок-бренчичок», «Зашуміла ліщинонька» та хорові обробки «Піють півні», «Мала мати одну дочку», «Ой зійшла зоря» та інші. У його творчому доробку є одна незавершена опера – «На русалчин Великдень». Опера так сильно вразила видатного сучасного українського композитора Мирослава Скорика, що він вирішив її завершити, при цьому повністю зберіг автентичність музичної стилістики Леонтовича. Але вершиною його творчості вважаються «Щедрик», «Дударик» та «Літургія Іоанна Златоуста».
Значну частину свого життя (Леонтович прожив усього 43 роки), композитор поклав на роботу над «Щедриком». Всесвітньо відома «колядка дзвонів» з'явилася у 1936 році. Тоді американець українського походження Петро Вільховський створив англійську версію слів. З тих пір під назвою «Carol of the Bells» українського «Щедрика» знає увесь світ. Почути легендарну пісню можна і у сучасних фільмах, зокрема «Сам удома», «Гаррі Поттер», «Міцний горішок» та інших. «Щедрик» став невід’ємним атрибутом різдвяних свят.
Видатного українського композитора вбили 23 січня 1921 року, коли він приїхав гостювати до батька. Багато років цю інформацію приховували, але зараз відомо, що вбивцею Леонтовича був чекіст Афанасій Грищенко, який напросився в хату переночувати. Вранці він пограбував будинок і застрелив Миколу Леонтовича. Текст рапорту, що розкриває ім'я вбивці композитора, оприлюднили лише у 1990-х роках.
До дня народження видатного композитора в читальній залі Публічної бібліотеки діє книжкова виставка «Творець гімну Різдва».
Бібліотечні працівники Томашпільської громади мали за щастя відчути дух і енергетику легендарної мелодії, яка стала символом Різдва у всьому світі, відвідавши музей-квартиру Миколи Леонтовича, де жив, працював і творив свої шедеври видатний композитор. Захоплюючу екскурсію, з надзвичайною любов’ю до своєї справи, провела пані Світлана Лукашенко.