середа, 4 грудня 2024 р.

ТВОРІМО ІСТОРІЮ РАЗОМ.

📷🔍🎞️📄
Бібліотеки завжди мали в своєму пріоритеті краєзнавчу діяльність. 🔍Адже саме тут зібрано краєзнавчі джерела, книги, документи, спогади… Наша свобода, наша воля, наша Незалежність творять і сьогодні нашу історію. Частиною роботи бібліотек є збір усноісторичних матеріалів. 📚
Саме з метою формування у працівників фахового розуміння проблем бібліотечного краєзнавства 3 грудня 2024 року на базі Публічної бібліотеки Томашпільської селищної ради відбулася творча лабораторія «Бібліотечне краєзнавство в системі формування духовності та збереження культурної індентичності».
🖥️ З бібліотечними працівниками своїм унікальним досвідом усноісторичних досліджень поділилась Наталя Володимирівна Сауляк - історик, педагог Вилянської гімназії. Пані Наталя є ученицею літньої школи "Історія Голокосту в Україні: вивчення, викладання, пам'ять», учасницею Всеукраїнського мультимедійного проєкту "Врятувати від забуття", автором ряду мультимедійних краєзнавчих проєктів, історико-краєзнавчих досліджень.
🌼А далі відбувся аукціон креативних ідей: презентація краєзнавчих візитівок «Стежками історичної пам’яті мого села», від колег із Гнатківської, Великорусавської та Яланецької бібліотек, до якого вони дуже творчо підійшли.
Також обмінялися досвідом роботи своїх бібліотек та відзначили, що отримані на творчій лабораторії знання дають змогу бібліотечним фахівцям мислити та діяти професійно, краще орієнтуватися в соціальних та виробничих умовах, що зазнають постійних змін, закріплювати та поглиблювати свій професійний кругозір.







ПРОЄКТ «Мистецька палітра Томашпілля»

 ЧАРІВНИЙ СВІТ АМІГУРУМІ НАДІЇ КАЛАШНІК.

🎨🖌ПРОЄКТ «Мистецька палітра Томашпілля» триває! І сьогодні продовжує його Надія Калашнік, яка представляє село Велику Русаву.🌻 Хоч пані Надія не мешканка села, та з шкільних років всі свої літні канікули проводила у бабусі, завжди відвідувала бібліотеку.🏞 ЇЇ цікавило краєзнавство, історія та мистецтво. Надія Сергіївна закінчила Одеський університет ім. Мечникова, історичний факультет.
Вона досить часто буває у близькому серцю селі В. Русаві, завітавши в черговий раз до сільської бібліотеки, запропонувала чудову виставку – колекцію в’язаних робіт в техніці «Амігурумі». 🐧🐥Це японське мистецтво в’язання на спицях або гачком маленьких іграшок. Хоч цьому мистецтву вже сотні років, але відомим і популярним воно стало лише протягом останніх 10-15 років. Амігурумі стало досить популярним і в Україні. Іграшка може бути чудовим подарунком як для дитини, так і для дорослої людини.🐳
Ексклюзивні іграшки, створені умілими руками майстрині, привертають увагу. А що ще треба для творця, крім захоплених поглядів тих, хто бачить його витвори? 🐸🐞В’язана іграшка несе у собі дуже сильну енергетику. Незважаючи на невеликий розмір, це дуже трудомістка робота. Але в процесі її створення ти вкладаєш у неї любов! Неможливо створити щось цікаве й оригінальне без позитиву та душі.🐤🦋
Отож сьогодні, ми пропонуємо поринути в неймовірну атмосферу казковості, добра та любові Надії Калашнік. 🌹🌿
Переглянути відео за посиланням;

Мій край, моя родина у старих світлинах







 Фотографії сімейного альбому Ковальчук Світлани Анатоліївни с. Комаргород, Томашпільської ТГ.

📷Альбоми з фотографіями… Завжди хочеться переглянути отого найстарішого-де фотографії пожовклі, а на них - наші рідні, дорогі предки дивляться з віків. Зустрінешся з ними поглядом і відчуваєш себе їх частинкою, чия кров тече і в твоїх жилах …
✅Фото1. На світлині прадід Кирило Коваль (праворуч) - солдат Першої світової війни, зі своїм фронтовим побратимом. Загинув, так і не побачивши своєї новонародженої донечки Тетянки.
Фото 1914 року.
✅Фото 2. На господарському дворі Матрони (1888р.н.) та Євдокима (1900р.н.) Орликів. Євдоким став моїм прадідусем, для бабусі Тетяни гарним вітчимом та дбайливим батьком її меншого брата Андрія. Із-за паркану виглядає невістка Марія, дружина сина Андрія, вона родом з с. Жолоби. Чотирирічна Дуня. моя матуся, з цікавістю дивиться на галасливих гусей та велике вгодоване порося (зростав майбутній ветеринар)…
Цікава історія життя нашої прабабки Матрони... Юною дівчиною вона служила у маєтку Балашових - нянею. Декілька років підряд виїздила із сім'єю панів до Петербургу бавити дітей, у Балашових там був великий маєток, в якому вони проживали більшу частину року.
А ще моя мама розповідала історію: «Коли прабабуся Матрона народилася, до пані дійшли чутки що родилася дуже гарна зеленоока дівчинка з довгим волоссям і та приказала принесли немовля до маєтку. Довго чекала на дитину її мати, нарешті натішилися, надивилися та й винесли. До самого вечора та цілу нічку плакала маленька Матрона, а на ранок помітили що око у дитини помутніло і вона втратила зір. Старі люди казали, що дитину наврочили».
Фото 1947 - 1948 років
✅Фото 3. На фото перша ліворуч, моя 16 -річна бабуся - Коваль Тетяна Кирилівна (1914 р. н.) в компанії юних родичів. Молодь одягнена по-святковому. На дівчатках вишиванки з унікальними візерунками та символікою, кілька шнурків намиста, широкі спідниці, та хромові чобітки, юнак в красивій вишитій сорочці з геометричним орнаментом, яка носилися всередину штанів, на ногах хромове взуття. Мабуть якесь велике храмове свято зібрало їх, щоб залишитися на цьому фото на все життя такими молодими та красивими.
Фото 1928 року
✅Фото 4. Прабабка Матрона Павлівна Орлик з дітьми Тетяною та Андрієм.
Моя бабуся, Тетяна Кирилівна Паламарчук (Коваль), працювала в колгоспі на різних роботах. Була надзвичайно винахідлива і вправна господиня. А ще вона любила «мандрувати», ну тобто їздити у різні міста, щоб прикупити різного краму, адже багато чого в той час було у дефіциті. Бабуся в поїзд завжди в останні хвилини забігала, бо в черзі за чимось потрібним стояла. В шлюбі з дідусем народили двох дітей, (первісток- син Михайлик помер немовлям), та доньку, мою матусю Євдокію.
Фото 1955 року
✅Фото 5. Мій дідусь, Паламарчук Григорій Трифонович (1912- 1996 рр.) на його дужих руках примостилася я, Світлана Ковальчук, тоді ще Подвіянюк. Дідусеві 52 роки.
Пройшовши пекло Другої світової війни, повернувся в село Комаргород. Працював бригадиром будівельної бригади у рідному колгоспі. Дід Гріша, був гарним майстром, мав дуже гарний голос, був «душею компанії», знав безліч народних пісень. Свою улюблену пісню «Ой ти дубе кучерявий» він навіть заспівав на поминках своєї тещі Орлик Матрони, (яка померла у 99 років), що звичайно викликало неабиякій переляк у присутніх, особливо у батюшки.
Фото 1965 року
✅Фото 6. Моя 16-ти річна матуся Подвіянюк (Паламарчук) Євдокія Григорівна (1944 р. н.). Яка ж красуня – україночка! Вони вдвох з бабусею Танею вишивали сорочку. Ось відбулась примірка. А віночок з різнокольоровими стрічками дуже гарно доповнив чудові узори вишиття. Від своїх батьків, мабуть, Євдокія взяла все найкраще: надзвичайно працелюбна, відповідальна, мудра та щира. Від тата успадкувала гарний голос і любов до української пісні. Обрана нею професія - ветеринара, звела з коханим чоловіком, моїм батьком - Подвіянюком Анатолієм Мироновичем.
Фото 1960 року
✅ Фото 7. Мій батько Подвіянюк Анатолій Миронович (1940 р. н.), солдат строкової служби з тіткою Ликерою ( зліва) та матір’ю Матроню Матвіївною (1920 р. н.) праворуч. Вся батькова рідня родом з Могилів-Подільського району, села Сказенці.
Від свого батька, Подвіянюка Мирона Івановича (1913р.н.) Анатолій успадкував спокійну вдачу, любов до техніки, від матері, Матрони Матвіївни – хист до малювання. Бабуся розмальовувала односельчанам печі петриківським розписом, гарно вишивала. Батько у вільний час малював картини, а я дитиною дивлячись на валізу наповнену тюбиками з різнокольоровими фарбами, різними пензликами, думала: « Ну чому в батька так гарно виходить, а в мене ні?». Тепер розумію, мені хист до малювання не успадкувався. Не успадкувався і від матері хист до співів, але успадкувалася любов до мистецтва, до наших традицій і я дуже вдячна за це батькам.
1960 рік
✅Фото 8. А на останок - фото юних комаргородських школяриків. У нашому сімейному альбомі воно зберігається дуже давно, хоча ніякого відношення до нашої сім’ї немає, та навіть багатьох на ньому мої рідні не можуть впізнати. Тому, шановні односельчани, черга за вами упізнавати рідних, знайомих на цій світлині, та згадати всіх добрим словом.
Проєкт реалізовується завдяки Лариса Білозір та ГО Ми - Вінничани










СВЯТО ПРАВА, ДОБРОТИ ТА ЛЮДЯНОСТІ


👫
Святом права, доброти та людяності став захід, проведений працівниками бібліотеки для дітей та Центру життєстійкості для учнів 9-А класу Томашпільського ліцею. Організатори присвятили захід двом визначним датам: Дню гідності та свободи і Всесвітньому дню дитини. 📖
Ведуча заходу завідувачка бібліотеки для дітей Євгенія Кукурудза провела дітям екскурс в часи створення законодавчих актів із питань захисту прав дитини, познайомила дев’ятикласників з головними документами, що захищають їхні права та свободи. 📘 📙
Діти показали гарні знання основних положень Конвенції ООН про права дитини та виразили спільну думку, що рашистські загарбники порушили всі основні статті даного документа, хоча росія теж є державою- стороною цієї Конвенції. 👩‍💼👫
Психологи Центру життєстійкості Алла Боднар та Валентина Кривко провели заняття з елементами тренінгу «Мій шлях до ментального здоров’я». Фахівці соціальної роботи Людмила Зозуля та Тетяна Мельник організували арттерапію. Спільне чаювання зі смаколиками стало гарним завершенням зустрічі.☕🍩🍪