середа, 11 грудня 2013 р.

Тиждень права в бібліотеці


 З 9 по 14 грудня 2013 року в Україні проводиться вже традиційний Всеукраїнський тиждень права, започаткований указом президента України від 8 грудня 2008 року з нагоди 60-річчя Загальної декларації прав людини.
 В рамках тижня права, з метою підвищення правової свідомості своїх користувачів, ЦРБ активізувала популяризацію правової освіти, літератури з питань права.
 «Пенсійне законодавство: Питання та відповіді» – така тема інформаційної години, яка відбулася в читальній залі районної бібліотеки. 

 Вичерпні відповіді на питання, які цікавили присутніх, а це і розрахунок пенсій за віком, які нововведення чекають працівників бюджетної сфери, і як за наявності потрібного стажу визначатимуть пенсію, отримали присутні на заході від головного спеціаліста відділу юстиції Милимухи М. С.

 

 До послуг читачів і книжкова виставка літератури «Право в нашому житті», на якій широко представлені довідкові та інформаційні документні ресурси, які висвітлюють питання прав людини, та консультативний пункт доступу громадян до офіційної інформації, для підвищення рівня обізнаності користувачів бібліотеки із сучасними процесами захисту прав людини.


 Для підвищення загального рівня підростаючого покоління, поширення інформації з питань реалізації і захисту прав дитини в районній бібліотеці для дітей організовано книжкову виставку «Я дитина – я Людина!» та проведено годину права «Ти знаєш, що ти людина?».



вівторок, 10 грудня 2013 р.

Зупинимо СНІД разом!  

  За оцінками експертів України з ВІЛ-інфекцією живе до 270 тис. чоловік, і тільки кожен другий знає про свій діагноз. Щоденно в Україні інфікується ВІЛ близько 50 осіб, 8 громадян помирають від СНІДу. Серед ВІЛ-інфікованих в Україні близько 60% - це молоді люди віком від 15 до 29 років.
  

  29 листопада в рамках акції «Червона стрічка» в читальній залі ЦРБ відбулася зустріч молоді Томашполя з лікарем кабінету «Довіра» О. М. Григорошиною. Присутнім на заході було продемонстровано відеоперегляд «Далеке світло згаслих зірок» про світових знаменитостей, які померли від СНІДу, та проведено анонімне тестування. Користувачі ознайомилися з книжковою виставкою «Зупинимо СНІД разом!». 

  

середа, 13 листопада 2013 р.

Звичаї – скарб українського народу (100 років від дня народження Олекси Воропая українського фольклориста, етнографа).


  Кожна нація, кожен народ, навіть кожна соціальна група має свої звичаї, що виробилися протягом багатьох століть і освячені віками.
  Звичаї це ті неписані закони, якими керуються в найменших щоденних і найбільших всенаціональних справах. Звичай а також мова це ті найміцніші елементи, що об'єднують окремих людей в один народ, в одну націю.
  12 листопада 2013 року в читальній залі центральної районної бібліотеки відбувся урок народознавства, присвячений 100-річчю від дня народження українського фольклориста Олекси Воропая.


Захід провели бібліотекарі читальної зали 
Чорна Г. П. та Коновал О. Й., які ознайомили присутніх з біографією та творчою діяльністю О. Воропая та презентували його книгу «Звичаї нашого народу». 

 На заході присутні читачі читальної зали, працівники дитячої музичної школи, районного будинку культури та центральної районної бібліотеки.


В процесі проведення уроку народознавства було використано фрагменти відеоряду «Обряд випікання коровая» та «Обряд сватання». 


Присутні мали змогу більш детальніше познайомитися з творчим доробком Олекси Воропая, переглянувши книжкову виставку «100-ліття від дня народження видатного етнографа і публіциста Олекси Воропая». 


понеділок, 11 листопада 2013 р.

  Всеукраїнський радіодиктант національної єдності – в читальній залі ЦРБ. 

     11 листопада 2013 року в центральній районній бібліотеці відбувся Всеукраїнський радіодиктант національної єдності «Піонер на ниві електроніки», в якому взяли участь учні 6-Г та 9-В класів Томашпільської школи-гімназії (вчитель української мови та літератури Німеровська М. М.), та працівники районної бібліотеки.













За традицією, диктував текст диктанту доцент Київського університету ім. Б. Грінченка, автор шкільних підручників з української мови та літератури Олександр Авраменко. Напередодні проведення радіодиктанту читачі районної бібліотеки мали змогу ознайомитись з матеріалами книжкової виставки довідників, словників з граматики та правопису української мови.

пʼятниця, 1 листопада 2013 р.

"По слідах єврейського гетто"

По слідах єврейського гетто
1941 – 1944 р. 

 На відзначення 70-річчя визволення України від німецько-фашистських загарбників гуртківці та керівники гуртків будинку дитячої творчості, працівники центральної районної бібліотеки здійснили краєзнавчо-пошукову експедицію на колишнє місце знаходження єврейського гетто в районі колишньої  автостанції,
до місця масового розстрілу єврейського населення в 
с. Яришівка, до меморіалу  та  братських могил громадянам Томашполя, які були розстріляні 4 серпня 1941 року. Учасники походу вшанували память невинно загиблих томашпільчан хвилиною мовчання, поклали квіти на могильні плити. Діти, із душевним трепетом, називали імена і прізвища кожного страченого в день цієї страшної трагедії. Було  розстріляно 100 чоловік  різного віку, в тому числі і діти.
 
Фотоматеріали, зібрані під час експедиції, поповнять експозицію кімнати-музею бойової слави, а враження від почутого і побаченого назавжди залишаться у серцях кожного із учасників цього пам’ятного заходу - краєзнавчо-пошукової  експедиції.  







пʼятниця, 11 жовтня 2013 р.

«Справжніми помічниками та порадниками на шляху до вершини знань і мудрості народу є бібліотекарі»



- зазначив голова райдержадміністрації Олександр Корчовий, вітаючи працівників бібліотек району з професійним святом, яке вони відзначали минулого тижня в Яланці.
- Томашпільщина може пишатися бібліотечними кадра­ми, справжніми патріотами та ентузіастами своєї справи, професіоналами, які забезпечують право кожного грома­дянина на одержання інформації, - сказав очільник району і висловив переконання, що у найближчий час буде за­безпечено належне поповнення бібліотечного фонду, ство­рено гарні і комфортні умови для працівників бібліотек і їх відвідувачів.
Сьогодні ж районна влада, реалізуючи ініціативи Прези­дента України та виконуючи доручення голови облдержад­міністрації Івана Мовчана, працює над покращенням есте­тичного вигляду і забезпеченням температурного режиму у бібліотечних закладах, яких в районі функціонує 30. Так, лише цього року Великорусавська, Вилянська, Вербівська, П.-Борівська бібліотеки набули нового вигляду, а Стінянська та Жолоб'янська - на шляху до завершення ремонтних робіт, 15 бібліотек у районі уже комп'ютеризовано.
У цей день бібліотекарі приймали щирі вітання і від на­чальника відділу культури та туризму райдержадміністрації Олени Сікал, директора центральної районної бібліотеки Валентини Нагірняк,
 Яланецького сільського голови Миколи Савчука, директора місцевої школи Миколи Павлишина
 та місцевих школярів і дошкільняток, багатьох із них відзна­чено Почесними грамотами від Асоціації бібліотекарів Вінниччини, відділу культури і туризму райдержадмініст­рації. З нагоди 75-річчя з часу заснування Олександрівської сільської бібліотеки її завідувачу Анелії Щітніцькій вручено цінний подарунок.
 Особливістю свята стало відкриття Інтернет - центру у місцевій бібліотеці. Символічну червону стрічку переріза­ли голова райдержадміністрації Олександр Корчовий та сільський голова Микола Савчук.


 


пʼятниця, 30 серпня 2013 р.

Україна суверенна держава

Під таким гаслом напередодні  Дня Незалежності України в читальній  залі  центральної районної бібліотеки пройшов день правового інформування, в якому взяли участь представники громадськості та бібліотечні працівники району. З доповіддю «Україна – суверенна, демократична, правова і соціальна держава. Державні символи Президента України» виступила головний спеціаліст районного управління юстиції Марина Милимуха. З інформацією про державні відзнаки Президента України та відео переглядом «Державні свята в країнах світу» познайомила присутніх директор районної бібліотеки В.П.Нагірняк. Для учасників  заходу та читачів бібліотеки організовано книжкову виставку «Моя держава – Україна» та перегляд літератури «Україна – суверенна держава».   
 
  
 
 
 

пʼятниця, 2 серпня 2013 р.

До 100-річчя від дня смерті відомої української поетеси



Минуло 100 років від дня смерті відомої української поетеси, громадського діяча Лесі Українки (1771 – 1913) (справжнє ім’я Лариса Петрівна Косач).
Леся Українка – видатна українська поетеса, енергійний борець за консолідацію українського народу. Вся сутність її творів – це образ ідеальної землі, земного раю, що зветься Україною. Вона була поетом, драматургом, прозаїком, літературним критиком, перекладачем і фольклористом. Поетеса володіла дванадцятьма іноземними мовами і перекладала вірші Гейне, Міцкевича, Байрона, Гюго, Гомера, створила понад дванадцять драм, видала три книги поезії, писала казки, балади, поеми, повісті, оповідання.
Творчість Лесі Українки є великим надбанням не лише української, а й світової культури. Вся країна вшанувала пам'ять великої дочки українського народу і наша бібліотека також долучилася до цієї події.
На абонементі центральної районної бібліотеки з липня по серпень 2013 р. презентується розгорнута книжкова виставка «Мрії зламане крило».


 У розділах «Слово, моя ти єдиная зброя», «Нехай струни мої лунають» та «Поетеса модернової доби» представлені цікаві дослідження життя та творчості Лесі Українки вітчизняних літературознавців, публікації щоденників, твори поетеси.
Запрошуємо всіх відвідати книжкову виставку і так прилучитися до данини пам’яті великій Лесі.

пʼятниця, 19 липня 2013 р.

Джерело вічної духовності

     У цьому році християнство України відзначає 1025-річчя хрещення Київської Русі, щоб розділити радість утвердження у вірі й єдності православної держави, яка бере свій початок у Володимировому хрещенні 988 року.
Готуючись до відзначення цієї знаменної події Томашпільська центральна районна бібліотека оформила книжкову виставку «Джерела вічної духовності».
 Перший розділ «Як була хрещена Русь», присвячений безпосередньо хрещенню Київської Русі. У ньому зібрані матеріали по хрещенню, про перші церкви, які будувались на території України, відомості про князя Володимира й княгиню Ольгу. Єдиний Бог освітив шлях людям Божим Словом – Біблією. Сьогодні Біблія – це дороговказ у житті кожної людини.
Великий інтерес представляє науково-дослідницька праця «Приходы и церкви Подольской епархии» під редакцією Є.Сіцинського.
У другому розділі «Спадщина поколінь» представлені книги про провідних діячів духовності в Україні, першого іконописця Київської Русі Аліпія.
Третій розділ «Храми України». Тут виставлені книги присвячені українським монастирям, храмам, як прадавнім центрам духовності, культури, освіти нашого народу, а також як видатним архітектурним пам’яткам, з якими пов’язана історія краю. Це книги серії «Невідома Україна», про Києво-Печерську лавру, українські дерев’яні храми, Почаївську Свято-Успенську лавру, Володимирський собор у Києві, тека «Церкви Томашпільського району», інше. 
      Звичайно, християнство завжди буде навчати нас любити добро, істину, прагнути до життя вічного.                                                                             

середа, 3 липня 2013 р.

Вічне диво по імені книга

Нещодавно відновила свою діяльність Томашпільська районна жіноча рада, головою якої було обрано спеціа­ліста із соціальної роботи Центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Людмилу Поперечну. Першим кро­ком роботи громадської організації стало проведення благодійної акції «Подаруй дитині книгу», метою якої став збір книг для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батькі­вського піклування, а також поповнення книжкових фондів сільських бібліотек. Заручившись підтримкою небайдужих, організатори акції зуміли влаштувати гарне свято для дітвори Томашпільщини, подарувати їм хвили­ни радості в канікулярний час.
Головною героїнею дійства була, звичайно ж, її Ве­личність Книга - мудра і цікава наставниця дітей. Саме про неї літературну композицію з різними загадками, за­шифрованими телеграмами, в яких треба було відгада­ти назви та героїв казок, підготували юні читачі районної бібліотеки під керівництвом   Євгенії Кукурудзи.
 
Про неабияку роль книжки в житті кожної людини го­ворили гості свята - голова районної державної адмініст­рації Олександр Корчовий,
 
 заступник голови районної ради Лариса Нароган. Керівники району за надання допомоги в організації і проведенні благодійної акції «Пода­руй дитині книгу» вручили подяки завідуючій Томашпільського ДНЗ «Сонечко» Олені Годній, директору рай­онної центральної бібліотеки Валентині Нагірняк, дирек­тору будинку дитячої творчості Мирославі Олійник.
Зігрівали та наповнювали теплом серця глядачів пісні та й танці у виконанні молодшої групи танцювального колективу "Шарм", Оленки Черих, Марійки Олійник та най­менших артистів - вихованців дитячого садочка «Сонечко»: Владис­лава Паращака, Олен­ки Сауляк, Іринки Кривов'яз, Насті Шпикуляк, Насті Костаревич та Насті Трибіди. Всі учас­ники свята отримали по­дарунки від благодійників приватних підприємців Альони Логінової, Тетяни Газовської, Наталії Сколодчук, Ми­хайла Чорно-писького, Олега Вигодянського, Євгенії Жмуд. Книги, які поповнять фонди Томашпільської селищної бібліотеки, Раківської та Марківської сільських бібліотек, люб'язно надали Олег Мундір, Оле­на Генсіровська та Марія Шаповалова. Пізнавальну літе­ратуру від видавництва «Ранок» міста Харкова та журна­ли від видавництв «Барвінок» та «Малятко» отримали 78 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають під опікою та піклуванням або вихову­ються в прийомних сім'ях та дитячому будинку сімейно­го типу. Цікаву літературу від українських книговидавництв залюбки почитають і малята дошкільної установи «Сонечко». Не залишився осторонь і селищний голова Валерій Немировський. Вже за традицією він не з по­рожніми руками відвідує всі районні свята. Цього разу Валерій Федорович подарував цікаві книги дітям з ма­лозабезпечених родин Томашполя.
От так і дітей, і дорослих поєднала Книга. І хочеться вірити, що цей захід з легкої руки організатора Людмили Поперечної, стане початком відродження потреби у книзі, хоч на якийсь час відірве дітей від комп'ютерів та теле­візорів, покличе до бібліотеки, до читального залу. І ніколи ніхто більше не посміє викинути книгу на вулицю чи смітник.