четвер, 31 травня 2018 р.

ОГОЛОШЕННЯ!

3 червня 2018 року, під час проведення фестивалю народної культури «Одвічна Русава – 2018», в селі Велика Русава, буде працювати виїзний консультативний пункт «Моя громада – мій добробут», де всі бажаючі зможуть отримати кваліфіковані консультації фахівців з питань роботи закладів освіти, медицини та земельних відносин в умовах децентралізації.

пʼятниця, 25 травня 2018 р.

Свято Трійці


Зелені свята, Трійця – це свято переходу весни у літо, свято шанування дерев, трав і квітів. Існує дві версії щодо походження цього свята. За першою, у цей день Бог створив землю і засіяв її зеленню. 


За іншою версією, Христос, вїжджаючи до Єрусалима на віслюку, поїхав по зелених галузках, котрими прикрасили йому шлях бідняки, а не по килимах, які розстелили багачі.
Про це та інше з історії свята дізналися читачі бібліотеки для дітей під час народознавчої години «Клечається світ у зелене – Трійці свято у тебе й у мене».
Хлопчики (а саме вони були присутні під час заходу) розповіли, як допомагають маювати домівки та господарські будівлі, заготовляють клечання на ставку.


середа, 23 травня 2018 р.

Моя громада – мій добробут

Громадська організація «Надія Томашпілля» та Томашпільська центральна бібліотека є переможцями спільного проекту ПУЛЬС «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів і Асоціації міст України.
Починаючи з 2017 року в кількох населених пунктах району було проведено інформаційні зустрічі з активними громадянами, які зацікавленні в розвитку своїх територій та мають бажання долучитися до реформи місцевого самоврядування.
22 травня цього року така зустріч відбулася в селі Липівка в приміщенні сільської бібліотеки. Із вступним словом виступила секретар Томашпільської селищної ради В. Г. Залюбівська. Про реалізацію проекту ПУЛЬС в районі інформувала директор центральної бібліотеки В. П. Нагірняк.
Із досвідом роботи Томашпільської обєднаної громади з реформування місцевого самоврядування ознайомив Томашпільський селищний голова В. Ф. Немировський. Виступ викликав дискусію серед учасників заходу. Відбулося активне обговорення перспектив розвитку села в умовах децентралізації.
В. о. старости села Ракова Н. С. Пацюк навела переконливі приклади покращення життя жителів села після обєднання з Томашпільською громадою.
Присутні переглянули відеофільм «Томашпільська ОТГ» та отримали відповіді на питання, що хвилюють жителів села.








понеділок, 21 травня 2018 р.

Роковини депортації нагадують…

74 роки тому відбувся один з найбільших злочинів радянського режиму – депортація кримських татар з історичної батьківщини. Упродовж 18-21 травня 1944 року радянським тоталітарним режимом було депортовано 191044 кримських татар у віддалені регіони Радянського Союзу — від північного Приуралля до республік Середньої Азії.

Право на повернення до історичної батьківщини кримські татари отримали лише у 1989 році, коли Верховна Рада СРСР офіційно засудила депортацію і визнала її незаконною та злочинною, 14 листопада того ж року регіональний парламент Криму прийняв аналогічне рішення. Волелюбний народ нарешті розпочав повернення до історичної батьківщини.
Щорічно 18 травня в містах України проводять заходи по вшануванню памяті цих трагічних подій в історії кримських татар. До цього дня Томашпільська центральна бібліотека разом з будинком дитячої творчості провели годину пам’яті.
З історією депортації кримських татар познайомила присутніх директор ЦБ Нагірняк В. П.
З хвилюванням та болем учасники заходу переглянули перший кримськотатарський повноформатний художній фільм «Хайтарма» (від крим. Qaytarma — повернення). Режисер фільму і виконавець головної ролі Ахтем Сеїтаблаєв.
Фільм створений на основі реальних подій і розповідає про сталінську депортацію кримських татар, вчинену у травні 1944 року. Ця трагічна сторінка в історії кримськотатарського народу показана через погляд прославленого льотчика, національного героя кримських татар, двічі Героя Радянського Союзу Амет-Хана Султана.

До заходу оформлено книжкову виставку.








четвер, 17 травня 2018 р.

Європа – наш спільний дім

День Європи — свято, що відзначається в країнах Європейського Союзу 9 травня, а також офіційно в Україні щорічно у третю суботу травня з 2003 р.
В День Європи жителі України відзначають День спільних цінностей, спільної історії всіх націй континенту.


В читальному залі Томашпільської центральної бібліотеки до цього свята експонується книжкова виставка «Європа – наш спільний дім», де зібрана література, що розкриває досвід різних країн та прогнозує шляхи розвитку для України у Європейському Союзі.

Вишиванка – України оберіг

День вишиванки – колоритне українське свято, до якого може долучитися кожен. Свято національного українського одягу відзначається щорічно в третій четвер травня.




Історія цього самобутнього свята почалася дванадцять років тому, коли студентка Чернівецького національного університету Леся Воронюк запропонувала всім своїм одногрупникам в один з днів одягнутися у вишиванки. Дівчину надихнув на цю ідею однокурсник, який регулярно носив вишиту сорочку. До акції долучилися не лише студенти, а й викладачі, а в наступні роки вона стала популярною по всій Україні і навіть за її межами. Метою Дня вишиванки стала популяризація національного одягу та збереження культурних традицій. Щоб долучитися до свята, досить одягнути в цей день вишиванку на роботу, навчання, прогулянку.
Ще у 19-му столітті Іван Франко почав поєднувати вишиванку з європейським костюмом і започаткував своєрідну моду. Сучасники згадували: "Де б він не з'являвся, неодмінно привертав увагу своїм піджаком та вишиваною сорочкою поміж пишних комірців та краваток".
А в кінці 19 століття про український традиційний одяг заговорила вся Європа, яку важко чимось здивувати. В 1876 році Олена Пчілка видала альбом українських вишивок. Українські орнаменти зачарували тамтешніх модниць, а в самій Україні розпочалися перші наукові дослідження вишивки.
Зараз елементи української вишиванки використовують у своїх колекціях визнані у світі модельєри та модні доми.
Томашпільська центральна районна бібліотека долучилась до цього чудового свята, організувавши ілюстровану книжкову виставку «Вишиванка – України оберіг».


До Всесвітнього дня вишиванки в районній бібліотеці для дітей відбулася презентація книги Марії Чумарної «Вишивана доля України». Бібліотекар РДБ Анастасія Кузнєцова розповіла про символіку української вишивки, її історію. Діти ознайомилися з книжковою виставкою «Вітчизна, як мати, у світі одна», де в розділі «Світ української культури» йдеться про значення вишиванки для нашого народу.



вівторок, 8 травня 2018 р.

Мужність і відвага крізь покоління

8–9 травня Україна відзначає День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. День Перемоги традиційно належить до найдорожчих свят у всіх великих та маленьких українських містах і селах.


Усі, хто здобував Перемогу, навічно залишаться у пам'яті вдячних народів, і спомин про них передаватиметься з покоління в покоління. Подвиги, здійснені нашими воїнами і трудівниками тилу, зробили їх героями. За кожним із них – людське життя, яскраве і талановите, безжалісно обірване у розквіті сил. День Перемоги – справді всенародне свято, яке свідчить, що ніхто з них не забутий і ніщо не забуто.

Із нагоди вшанування пам’яті жертв Другої світової війни Томашпільською центральній бібліотекою організовано книжкову виставку «Мужність і відвага крізь покоління», а працівники районної бібліотеки для дітей презентували книжкову виставку «Шляхами мужності та слави».  Книги, альбоми, газетно-журнальні статті, представлені на виставках, допоможуть більше дізнатися про боротьбу нашого народу проти фашизму та вшанувати пам’ять героїв – наших дідів та прадідів.