Іще за життя його називали “батьком українського театру”. Він був мега зіркою свого часу, талантом якого захоплювалися як глядачі ярмаркових сцен маленьких містечок і сіл, так і вишукана публіка театрів Одеси, Харкова, Києва та Кіровограда (Кропивницький).
Сьогодні на абонементі Публічної бібліотеки в рубриці «Ювілейна палітра -25», проходить презентація книжкової виставки «Театральний корифей України», приурочена 185 річниці від дня народження Марка Лукича Кропивницького - українського письменника, режисера, актора, драматурга, фундатора українського професійного театру.
Виставка пропонує твори митця, літературу про його життя й творчість, які демонструють велич і багатогранність таланту письменника, його винятковий внесок у збереження і розвиток української мови, культури та національної самобутності через сценічне мистецтво.
Тож давайте зазирнемо в хроніки життя Марка Лукича…
За своє життя Марко Кропивницький зіграв понад 500 ролей.
З його ім’ям пов’язане перше прилюдне виконання пісні на слова Т. Г. Шевченка «Реве та стогне Дніпр широкий» (володів голосом широкого діапазону від тенора до басу).
Написав понад 40 п’єс.
Марко Кропивницький був свідомим українцем. Коли російський цар Олександр II у захопленні від його акторської майстерності запропонував Кропивницькому грати в імператорському театрі - той йому відмовив.
Дружина Карпенка-Карого, актриса Софія Тобілевич. Син Марка Лукича Костянтин Вукотич-Кропивницький був актором і режисером.Донька Ольга, дружина популярного композитора Олексія Рябова, співала на оперній сцені
Марко Кропивницький був шульгою.
Організував першим на теренах тодішньої імперії дитячий театр, акторами в якому були лише діти.
Його іменем названо місто Кіровоград.
Помер 21 квітня 1910 по дорозі з Одеси, де був на гастролях; поховано його в Харкові.
Немає коментарів:
Дописати коментар