понеділок, 26 листопада 2012 р.

Той, що живе в піснях

Якби він не став поетом, він міг би стати характерним актором - частенько грав у житті. Якби він не став поетом, він міг би стати добрим співаком, бо голос мав оксамитовий, розкішного тембру баритон. Якби він не став поетом, то міг би стати композитором, бо частенько сам підбирав мелодії до своїх текстів. Якби він не став по­етом, він міг би стати вчителем. Хлопчики та дівчатка школи в Ов­ручі, де він працював завучем та викладачем української мови і літератури, надовго запам'ятали свого натхненного, запального, але завжди справедливого вчи­теля. Йому багато було дано від Бога, життя відкривало перед ним тисячі шляхів, тисячі ролей, кож­ну з яких він зіграв би блискуче. Але він став поетом, великим ук­раїнським поетом!!! Його ім'я Андрій Малишко.
Сто років з дня народження відомого поета-лірика святкували днями учні   6-Б класу   Томашпільської школи (класний керівник Майя Німеровська) в   центральній ра­йонній бібліотеці.

Екскурс у дивосвіт життя Андрія Самійловича Малиш­ка здійснили чарівні ведучі - Юлія Камінська та Ірина Вигодянська. Це з їх цікавої розповіді стало відомо, що майже чотири десятиліття Ма­лишко сипав зі свого поетичного неба на землю розмаїті зірки-поезії, викликаючи захоплення своїх шанувальників. Скільки їх в його доробку - важко підрахувати, та кожне його творіння сповнене чарівності та мелодійності. Тому й не дивно, що чимало віршів А.Ма­лишка з часом перетворились на пісні. І на святі линули твори на слова поета у виконанні Олексан­дра Васильківського, Олега Куліковського та Віктора Хабла прозву­чала пісня "Вчителько моя",
 Міша Бабій виконав на саксофоні "Пісню про рушник", а мелодією "Київсь­кого вальсу" зачарували присутніх учасники ансамблю Томашпільської музичної школи Богдана Антонишина, Ірина Сергушова, Данило Закорченний, Ольга Божок.

А як прониклися творчістю поета шестикласники! Кожен із них вивчив вірша, кожен продемонст­рував своє вміння художньо чита­ти його напам'ять.





Свято було підготоване бібліо­текарями Галиною Чорною та Оле­ною Коновал, що презентували присутнім виставку "Той, що живе в піснях".

О, рідне слово, що без тебе я

Під такою назвою в районній бібліотеці для дітей відбувся літе­ратурно-художній вернісаж для учнів 3-В класу Томашпільської школи. Разом із своїм класоводом Наталею Червань школяри­ки до свята української писемності та мови підготували чимало віршиків.

 І завітавши на гостину до завідуючої дитячою бібліоте­кою Євгени Кукурудзи,


 мали чу­дову нагоду позмагатись в їх дек­ламуванні. Найкраще свої вміння продемонстрували Настя Ласкорунська, Катруся Волошина, Аня
Ставнійчук, Владислав Юзвак та Віктор Ковальчук, які й отримали пам'ятні сувеніри.
А з яким захопленням третьо­класники продовжували при­слів'я, створювали свій вид пи­семності, знаходили своє місце за алфавітом імен та прізвищ, збирали слова ввічливості.

 А ще діти спробували себе в ролі каз­карів. Казка про пана Коцького на новий лад у них вийшла дуже цікава. А ще учні пригадали час­тини мови, з одного іменника на­магалися створити інші.
Та найкраще збережені тра­диції рідної мови звичайно у пісні. Акомпануючи собі на гітарі пісню "Ніч яка місячна", подару­вав своїм однокласникам Вла­дислав Юзвак, а Віктор Коваль­чук заспівав пісню "Смерека".
До заходу було організовано книжкову виставку "Нехай же слово золоте печалиться, смі­ється і цвіте".

пʼятниця, 2 листопада 2012 р.

Тиждень правових знань

В рамках Тижня правових знань, що проходить у ра­йоні з 8 по 12 жовтня, в читальному залі центральної районної бібліотеки відбулася скайп-конференція «Пра­ва людини - гарантія розвитку людства».

В конференції, яка проходила в режимі он-лайн, одночасно могли бра­ти участь користувачі мережі Інтернет у Томашпільській центральній районній бібліотеці, Томашпільській, Вапнярській селищних та Липівській і Яришівській сільських бібліотеках, задати і почути відповіді юристів на цілий ряд питань правового характеру. Більшість їх стосувалася отримання державних пільг різними катего­ріями громадян, особливостями оформлення правових документів тощо. Відповіді на запитання давали М.Милимуха,

 головний спеціаліст районного управління юстиції, народний адвокат А.Нікітюк, юрист Томашпільської селищної ради А.Щербатий.

 Підготували і провели скайп-конференцію працівники ЦРБ та директор В.П.Нагірняк. Відвідувачі мали можливість ознайомитися з вис­тавкою літератури з правової тематики. Подібні виставки літератури є в кожному бібліотечному закладі району.

пʼятниця, 12 жовтня 2012 р.

          Інтернет-центр в Колоденському
клубі-бібліотеці

  День 2 жовтня для жителів села Колоденка видався особливо теплим і святковим. З сільського клубу линула музика, а сам він святково прибраний чекав на гостей.
  Саме в цей день відбулося урочисте відкриття Інтернет-центру в Колоденському клубі-бібліотеці. Сучасне комп’ютерне обладнання на суму 6995 грн. придбано за рахунок місцевого бюджету, а безкоштовне програмне забезпечення надала Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) в результаті читачі бібліотеки отримали безкоштовний доступ до мережі Інтернет.
  Гостями свята стали бібліотечні працівники району, директор центральної районної бібліотеки В.Нагірняк. Від відділу культури і туризму райдержадміністрації – його начальник О.Сікал та від громади села – сільський голова Г.Клюса. 
Завідуюча клубом-бібліотекою П.Фуштей та самодіяльні артисти цікаво презентували можливості новітніх інформаційних технологій. Першими відвідувачами Інтернет - центру стали вихованці дитячого садочка «Капітошка» та працівники бібліотек району, які зібралися на своє професійне свято.






понеділок, 8 жовтня 2012 р.

                                        
День правового інформування

В читальному залі центральної районної бібліотеки відбувся день правового інформування на тему: Незалежна Україна - поступ у ХХІ століття. З державотворчими процесами України в умовах Незалежності ознайомила присутніх головний спеціаліст Управління юстиції М.Милимуха.

 Основні напрямки соціальних ініціатив Президента України В. Януковича розкрив завідувач відділу внутрішньої політики РДА В.Годний.
 Про законодавчі засади соціальної роботи з молоддю розповіла фахівець центру соціальних служб для сімї, дітей та молоді  Л.Поперечна.
З питанням «Забезпечення доступу громадян до офіційної інформації органів влади»  виступила директор центральної районної бібліотеки  В.Нагірняк.
Для користувачів бібліотеки організовано прес-перегляд: «Реалізовуємо соціальні ініціативи Президента України»

 та організовано книжкову виставку «З Україною у серці» (до 21 річниці Незалежності України).


пʼятниця, 17 серпня 2012 р.

В об’єктиві я і книга

   Протягом липня-серпня в центральній районній бібліотеці проводився 1 тур Всеукраїнського конкурсу світлин «В об’єктиві я і книга». В популяризації читання книги засобами мистецтва фотографії взяли участь 14 книгозбірень району.
    На фотографіях вдало передано емоційний стан під час читання різних вікових категорій читачів. Знайшлося місце на них тваринам, птахам та  чудовим краєвидам Томашпільщини.
    Тему дитячого читання оригінально відобразили в своїх світлинах бібліотечні працівники сіл Горишківки, Великої Русави, Олександрівки, Яланця, Пилипів Борівських, Калинки, Жолобів, Марківки та Вапнярської селищної бібліотеки.


    Книгу-як форму виховання читацької культури серед юнацтва та молоді,показали бібліотекарі Антонівки, Гнаткова, Паланки, Марківки, Олександрівки.
    Заслуговують на увагу світлини  Рожнятівської та Томашпільської селищної бібліотек, на яких відображено ставлення до книги людей поважного віку. Креативно поеднали книгу, природу, та братів наших менших завідуючі бібліотеками Марківки та Жолобів.

     В читальній залі районної бібліотеки організовано перегляд всіх світлин учасників конкурсу. Журі одноголосно визнало,що всі завідуючі бібліотеками творчо та відповідально попрацювали, зібрали цікаву колекцію фотографій. А переможцями у конкурсі стали завідуючі бібліотеками сіл Антонівка (Дідик В.В), Калинка (Кащук В.А), Пилипи Борівські (Дудник Л.М), Олександрівка (Щетніцька Н.П), Томашпіль селищна бібліотека (Марчак Т.Б).

понеділок, 13 серпня 2012 р.

Учасники Літної школи молодих бібліотекарів у
Томашпільській центральній районній бібліотеці 

6 серпня 2012 року в Томашпільську центральну районну завітали учасники Всеукраїнської Літної школи адвокації молодих бібліотекарів, яка проходила в с. Буша Ямпільського району. Організаторами цього масштабного заходу виступили Українська бібліотечна асоціація та Асоціація бібліотек Вінниччини за підтримки програми «Бібліоміст» Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX).

Гості ознайомилися з досвідом організації нових бібліотечних послуг з використанням Інтернет-технологій, видавничою діяльністю бібліотеки, переглянули відеофільм «З книгою по життю» про 85-річну історію закладу та фотовиставку «В об’єктиві я і книга».

                                     
Інвестиції в бібліотеки – інвестиції в майбутнє


Починаючи з 2011 року 5 бібліотек нашого району активно працюють в проекті «Бібліоміст» у рамках ініціативи «Глобальні бібліотеки» Фонду Білла і Мелінди Гейтс.
Метою програми є сприяння розвитку сучасної системи публічних бібліотек в Україні. Програма співпрацює з центральними і місцевими органами влади по всій території України, щоб допомогти бібліотекам ефективніше служити потребам громад через навчання та використання сучасних технологій.
До 2014 року 1600 публічних бібліотек в Україні будуть обладнані сучасною комп’ютерною технікою на суму 25 млн. дол. США та одержать програмне забезпечення на суму близько 9 млн. дол. США.
Лише для бібліотек нашого району в 2011 р. було придбано 15 комплектів комп’ютерного обладнання вартістю 72 тис. грн.
Минає майже рік з часу відкриття Інтернет-центрів в бібліотеках району. Ми бачимо позитивні результати нашої співпраці із програмою «Бібліоміст», є перші успіхи. Збільшилась кількість користувачів наших книгозбірень, значно зросло число їх відвідувань. Бібліотекарі використовують  Інтернет не лише для інформаційного забезпечення своїх користувачів, але й для проведення різноманітних заходів. Вперше в бібліотеках став використовуватися скайп-зв’язок для спілкування з рідними в Україні та за її межами, проводяться скайп-конференції з широкою читацькою аудиторією. Читачі мають можливість користуватися власними ноутбуками в бібліотеках через Wi-Fi, спілкуватися в соціальних мережах.
Томашпільська центральна районна бібліотека створила свій блог в Інтернеті, де інформує про бібліотечні новини та події культурного життя в районі.
Безперечно, що сучасна бібліотека не може існувати без нових книг та нових інформаційних технологій. Це усвідомлюють керівники району та голови сільських територіальних громад. За рахунок місцевих коштів в минулому році було придбано сучасні комп’ютери ще для 7 сільських бібліотек району сіл: Яланця, Вил, Вербової, Колоденки, Гнаткова, Нетребівки, Рожнятівки,
Нещодавно компанія Майкрософт передала в дарунок цим бібліотекам програмне забезпечення на загальну суму понад 7 тис. дол. США. В червні цього року на базі обласного тренінгового центру  було організовано тренінг з основ комп’ютерної грамотності для групи бібліотекарів Томашпільського району. За рахунок програми «Бібліоміст» навчалися представники бібліотек, де за кошти місцевого бюджету придбано комп’ютерну техніку.
Із під’єднанням до мережі Інтернет жителі вищезгаданих населених пунктів будуть мати можливість безкоштовно користуватися перевагами доступної технології  відомої в світі компанії Майкрософт, яка робить вагомий внесок в розвиток громад у всьому світі.

вівторок, 12 червня 2012 р.


Інтернет – нові можливості сільської громади
 Враховуючи безперечні переваги впровадження нових Інтернет – технологій, діяльність бібліотек в ході реалізації проекту «Бібліоміст», районна державна адміністрація Томашпільського району прийняла рішення про придбання сучасної комп’ютерної техніки для семи бібліотек району за рахунок коштів місцевих бюджетів. Завдяки допомозі Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) для цих бібліотек одержано безкоштовне програмне забезпечення, а всі бібліотечні працівники, які долучаються до проекту в даний час проходять навчання в обласному тренінговому центрі за рахунок програми. В результаті спільних зусиль жителі ще семи територіальних громад району одержали безкоштовний доступ до мережі Інтернет.
      8 червня цього року в с. Гнатків відбулося урочисте відкриття нового Інтернет – центру в сільській бібліотеці, яке перетворилося на справжнє свято села. У відкритті взяли участь заступник голови Томашпільської райдержадміністрації П.Антонишин, начальник відділу культури і туризму О.Сікал, сільський голова Ю.Дубінчак. Всього на обладнання комп'ютерного центру в сільській бібліотеці з місцевого бюджету виділено 11225 грн. 



пʼятниця, 25 травня 2012 р.

Екологічне просвітництво в бібліотеці
В травні в Томашпільській центральній районній бібліотеці відбувся семінар бібліотечних працівників на тему: «Нові форми і методи роботи бібліотек в галузі екологічного просвітництва і виховання екологічної культури населення», на якому розглядались питання:
«Бібліотека – центр екологічної інформації і культури»
«Екологічне виховання дітей і підлітків: проблеми, досвід»
«Еколога-краєзнавча робота бібліотек»
«Використання Інтернет – ресурсів в наданні екологічної інформації читачам»
«Фітодизайн бібліотеки».
Для фахівців сільських та міських бібліотек проведено мультимедійну екскурсію «Озеленення і декоративне оформлення прибудинкової території бібліотеки». По закінченню семінару учасники взяли участь у практичних заняттях з декоративного оформлення території районної бібліотеки.
 



 

пʼятниця, 18 травня 2012 р.

Чайковський і Україна
 
Під такою назвою  16 травня 2012 року  бібліотекарями  центральної районної бібліотеки спільно з педагогами та учнями Томашпільської дитячої музичної школи було проведено літературно – музичну годину.



 
П.І.Чайковський – великий російський композитор, педагог, музично – громадський діяч, музичний журналіст, поет, автор понад 80 творів, в тому числі десяти опер, трьох балетів «Лебедине озеро», «Спляча красуня», «Лускунчик». Його твори для фортепіано, сім симфоній, чотири сюїти, програмна симфонічна музика представляють надзвичайно цінний внесок у світову музичну культуру.
Ведучі заходу Чорна Г.П. та Коновал О.Й.
розповіли про  маловідомі факти з життя композитора, про те, що він постійно перебував в роз’їздах. В основному життя його складалося так: зиму він проводив за кордоном, літо – здебільшого на Україні в Кам'янці на Черкащині в родині своєї сестри Олександри, де були написані опери «Черевички» та «Мазепа», в яку вніс українську  пісню «Пливе човен, води повен». А ще  він любив відпочивати  на Вінниччині, в затишному маєтку Надії Філаретівни фон Мекк, де створив чудову Першу оркестрову сюїту  "Орлеанська діва" та три скрипічні п’єси, називаючи їх «Спомин дорогого місця»,   ряд романсів серед яких «Я ли в поле да не травушка была» та дует «На городе коло млина».
 Завдячуючи Інтернет - технологіям через скап-зв'язок стало можливим  побачити захід і учням Томашпільського філіалу с. Липівки та учням Липівської ЗОШ І-ІІІ ступенів в Липівській сільській бібліотеці.
 
Присутні мали змогу прослухати ряд творів  із збірників «Пори року», та «Дитячий альбом», старовинну французьку пісеньку, вальс квітів, «Баркароллу», «Осінь», «Бабу Ягу», «Хворобу ляльки», "Танець маленьких лебедів",  у виконанні  учнів Томашпілької ДМШ М.Сколодчук, Н.Гром, Н.Кривко, В.Бачинської, С.Шклярук, С.Баранецької, О.Божок, В.Трачук, А.Сваток.



 
До уваги присутніх працівники бібліотеки презентували книжкову виставку «Чайковський і Україна».