четвер, 20 листопада 2014 р.

ГОЛОД ХОЛОДОМ ДИХАВ

     Історія кожного народу надзвичайно багато вражаючих, неповторних і нетлінних фактів, подій, постатей, до яких люди повертаються щоденно…
Серед розмаїття таких подій, сумом і скорботою в серцях мільйонів українців, величезним болем, як невимовна рана, нагадує про себе саме ця страшна подія – Голодомор в Україні 1932-1933 років.
З нагоди 81-ї річниці трагедії Голодомору, в Томашпільській районній бібліотеці відбувся урок історичної правди «Голод – біль і жах українського народу».
     Про страшне пекло, створене в Україні на початку 30-х років ХХ ст., свідомо спрямоване на фізичне винищення селян українців, розповіла присутнім завідуюча РДБ Є. Кукурудза.

     Факти, що в пік голоду щодня вмирало голодною смертю 25 тис. чол., щогодини – 1 тисяча, щохвилини – 17, викликали сльози і невимовний сум.
На заході відбулася презентація книги «Я приніс вам хліба, мамо…» та перегляд документального фільму «Україна: забута історія – Голодомор. Влада варта смерті».




     І в памяті про всіх тих, хто не дожив, не долюбив, в память про живих і ненароджених в читальному залі оформлено книжкову виставку-реквієм «Голод холодом дихав», з запаленою свічечкою на хлібині. Нехай у мільйонах маленьких вогників згорить страшний спадок голодомору, і буде шлях у майбутнє прямим і світлим.

середа, 19 листопада 2014 р.

Віртуоз гумору і сатири

  
     13 листопада виповнюється 125 років від дня народження відомого українського письменника – сатирика та гумориста Остапа Вишні,справжнє ім’я Павло Михайлович Губенко. В читальному залі Томашпільської районної бібліотеки відбулася літературна година «І сміх,і сльози,і любов», приурочена ювілею неповторного творця сміху.
     

     Про величезну популярність творів Остапа Вишні, його нелегке життя та невмирущу літературну спадщину розповіли присутнім бібліотечні працівники Антоніна Козак та Олена Коновал. 


Доповнювала їх розповідь книжкова виставка «Віртуоз гумору»,а на останок читачі бібліотеки від душі посміялись, переглянувши художній фільм «Ні пуху,ні пера!»


Всеукраїнський радіодиктант національної єдності - в бібліотеці

     7 листопада, напередодні Дня писемності та мови, в читальній залі Томашпільської центральної бібліотеки відбувся Всеукраїнський  радіодиктант національної єдності «Українському радіо – 90 років». В якому взяли участь учні Томашпільської школи-гімназії,викладачі дитячої музичної школи, бібліотечні працівники.






































     За традицією, диктував текст диктанту автор шкільних підручників з української мови та літератури, доцент Київського університету імені Б. Грінченка  Олександр Авраменко.

     До Дня писемності та мови організовано книжкову виставку «Мови чисте джерело».  

пʼятниця, 10 жовтня 2014 р.

Врятувати життя

     Нещодавно, проект центральної районної бібліотеки на тему «Я можу врятувати життя» було визнано кращим в результаті конкурсу програми «Бібліоміст» Ради міжнародних наукових досліджень і обмінів (IREX).
     Для реалізації даного проекту бібліотека одержала необхідну техніку: ноутбук та мультимедійний проектор, а також безкоштовне програмне забезпечення. В даний час в установах і організаціях райцентру розпочато просвітницьку акцію із основ цивільного захисту населення в умовах надзвичайних ситуацій соціально-політичного та воєнного характеру та надання першої медичної допомоги. Під час якої відбуваються демонстрації навчальних відеофільмів та знайомство із літературою по темі занять.
     З 7 по 9 жовтня 2014 року, в рамках проекту центральної районної бібліотеки «Я можу врятувати життя» відбулася просвітницька акція – демонстрація навчальних відеофільмів та знайомство із літературою по темі «Основи цивільного захисту населення в умовах надзвичайних ситуацій соціально-політичного та воєнного характеру та надання першої медичної допомоги». Засідання відбулось за участі працівників усіх структурних підрозділів райдержадміністрації  та управління пенсійного фонду, педагогічного колективу БДТ та працівників Управління агропромислового комплексу РДА. 
    




вівторок, 30 вересня 2014 р.

… в сімї вольній, новій…


30 вересня у Всеукраїнський день бібліотек центральною районною бібліотекою була організована патріотична акція «… в сімї вольній, новій…», приурочена до 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка.

В ході акції проведено збір коштів за для порятунку поранених та постраждалих учасників антитерористичної операції, зокрема тих, які лікуються у Військово-медичному клінічному центрі.

До присутніх звернулися заступник голови районної ради В. Г. Залюбівська,

керівник апарату райдержадміністрації В. І. Калась.
Свято розпочалося виступом найменших учасників – вихованців дитячого садочку «Сонечко»,
які напамять читали твори Кобзаря. Лунали пісні на слова Т. Г. Шевченка у виконанні Людмили Синиці, Марини Сколодчук, Валерії Трачук, Людмили Базюк.









Літературну композицію на твори Великого Кобзаря підготували учні НВК «Томашпільська школа-гімназія»: Вікторія Ярош, Настя Гром, Ірина Вигодянська, Іван Петровський, Вікторія Губелюк і Еліна Мордан.
Вірш Т. Г. Шевченка «Розрита могила» прочитала завідуюча Олександрівською сільською бібліотекою Анеля Павлівна Щетніцька.
Із новим доробком поезій присутніми виступив лауреат обласної премії ім. С. Руданського Олександр Височанський.
На завершення прозвучав уривок із циклу поезій Т. Г. Шевченка «У казематі» у виконанні вихованки гуртка «Юний актор» Будинку дитячої творчості Анни Савуляк.
Із професійним святом бібліотечних працівників привітала начальник відділу культури і туризму О. В. Сікал
та вручила почесну грамоту облдержадміністрації завідуючій Гнатківською сільською бібліотекою О. І. Горбатюк. 

четвер, 18 вересня 2014 р.

Зачарований красою

     17 вересня в центральній районній бібліотеці відбувся літературний вечір «Зачарований красою» до 150-річчя від дня народження Михайла Коцюбинського.


     Учасники заходу ознайомились з життєвим і творчим шляхом письменника-земляка, взяли участь у презентації книги Хоменка Б. В., Циганюка В. Ф. «Подільськими стежками Михайла Коцюбинського», переглянули відеофільм «Осяйний сонцем».


     До заходу було організовано перегляд літератури на тему: «Великий сонцелюб – навіки в нашім серці»


четвер, 28 серпня 2014 р.

Майстер історичного роману

     З нагоди 90-річчя від дня народження видатного українського письменника Павла Загребельного на абонементі Томашпільської центральної районної бібліотеки відбулася презентація книжкової виставки «Майстер історичного роману».
     Павла Загребельного ще за життя називали класиком української літератури. Понад сорок років він працював в українській прозі, створивши більш 20-ти романів, серед яких «Диво», «Євпраксія», «Я Богдан».
     П. Загребельний любив писати на історичну тематику, досліджував людські долі. Один з його відомих романів «Роксолана» зявився тому, що письменник хотів залишити образ української красуні близький до реального. Тому проводив в наукових бібліотеках Києва і Стамбула багато часу. За його романами були створені кінострічки, які сьогодні дивляться мільйони глядачів.
     За життя Павла Загребельного цінували як читачі, так і критики. Два його романи «Первоміст» і «Смерть у Києві» відзначено Державною премією УРСР ім. Т. Г. Шевченка, роман «Розгін» – Державною премією СРСР. У 2004 році письменник був нагороджений званням Героя України.
     Шановні читачі! Запрошуємо Вас ознайомитись з життєвим шляхом патріарха української літератури та його творчою спадщиною.

Відкриття  Інтернет-центру в Горишківській сільській бібліотеці

     14 серпня в Горишківській сільській бібліотеці  відбулося урочисте відкриття Інтернет-центру. Завдяки зусиллям голови сільської Ради Миколи Маленкова  та директора виробничого підрозділу «Томашпільське» АК «Зелена долина»  Ігора Павлюка було зроблено добротний ремонт приміщення бібліотеки та придбано сучасне комп'ютерне обладнання, виділено додаткову кімнату для розміщення комп'ютерної техніки.

     На відкриття були запрошені начальник відділу культури і туризму Олена Сікал, головний редактор газети «Томашпільський вісник» Катерина Беріл, директор Томашпільської центральної бібліотеки Валентина Нагірняк, бібліотечні працівники району та жителі села.



     В святково прикрашеній сільській бібліотеці гостей зустрічали юні читачі бібліотеки, які розважали присутніх віршами про інтернет, комп’ютери та «Її величність книгу».


середа, 20 серпня 2014 р.

Моя Україно, ти в серці єдина

     
     24 серпня 2014 року минає 23 роки від дня проголошення Акту про незалежність України. До цієї дати в центральній районній бібліотеці оформлено книжкову виставку «Моя Україно, ти в серці єдина». Книжкова виставка складається з наступних розділів:
          1) Україна. Віхи історії
          2) Краса і велич символів держави
          3) Пульс української незалежності.
     На виставці представлені документальні матеріали, публіцистичні твори, що інформують про доленосні етапи державотворення в Україні, а також кроки розбудови демократичного суспільства.
     Також подано матеріали, що розповідають про тернистий шлях, який пройшла Україна, здобуваючи незалежність від часів козаччини до історичних подій початку ХХІ ст. Вагоме місце присвячено історичним портретам тих, хто очолював українську державу в різні історичні періоди. Виставка знайомить з документами про державну символіку України, що формувалася протягом тисячоліть.
     Роки незалежного існування України були насичені політичними та економічними змінами. За цей короткий час Україна здобула визнання у сучасному світі. Про становлення молодої незалежної держави розповідає добірка  документів.
     Рік у рік набирає сил, міцніє Україна, переборюючи проблеми, успадковані від минулого. Сьогодні українські патріоти знову захищають суверенітет і незалежність рідної землі, відстоюючи її територіальну цілісність і доводячи усьому світу незламність нашого народу.

Олена Коновал, бібліотекар читального залу

пʼятниця, 25 липня 2014 р.

Ілля Рєпін і Україна

     Відомий художник народився у Чугуєві (Харківська область), одним із його предків був український козак Ріпа. Хлопцем І. Ю. Рєпін учився в місцевій іконописній майстерні.
     Художник з великою любовю ставився до українського народу, вивчав його історію та культуру. Кілька разів приїздив в Україну. В 1876-1877 він проживав у Чугуєві. Дружніми стосунками був повязаний з М. Кропивницьким, М. М. Мурашком, Д. Яворницьким, який надав велику допомогу художникові у збиранні матеріалу для картини «Запорожці пишуть листа турецькому султанові» (на відомій картині в образі писаря зображено Д. Яворницького).
     Українській темі присвячено картини І. Рєпіна «Українська селянка», «Портрет Т. Шевченка», «Вечорниці», «Чорноморська вольниця», листівка «Прометей» (за мотивами твору Т. Шевченка). Художник створив ескізи до проекту памятника Т. Г. Шевченкові.

     До ювілею відомого художника в Томашпільській центральній районній бібліотеці проходить презентація книжково-ілюстративної виставки «Ілля Рєпін і Україна», на якій представлені енциклопедичні видання та репродукції з відомих картин митця. 

вівторок, 22 липня 2014 р.

Джерела вічної духовності

     27-28 липня в Україні відзначають День Хрещення Київської Русі. 
З нагоди святкування в читальній залі Томашпільської центральної районної бібліотеки оформлено книжково-ілюстративну виставку «Духовного причастя світлий шлях».



     Експозиція відтворює історію Хрещення Київської Русі, розкриває таємниці Божественного одкровення, які дарує нам Біблія, представляє фотографії Київських Храмів, відомих церковних діячів, розповідає про архітектурну та мистецьку спадщину монастирів України.

четвер, 17 липня 2014 р.

Шевченкове слово у віках не старіє


    В Марківській сільській бібліотеці проведено літературну годину до 200-річчя з дня народження Т. Г. Шевченка «Шевченкове слово у віках не старіє»
    В заході взяли участь учні 4-го класу Марківської школи. Урочисто і схвильовано декламували поезії Тараса Шевченка: Бойко Аліна, Миколишена Богдана, Барасій Настя, Опаренюк Олена, Гемізов Андрій, Гержеу Максим, Ревера Влад, Замоченюк Павло. 
    До уваги дітей було представлено книжкову виставку «Невмирущий Кобзар». Організували захід: завідуюча бібліотекою Н. В. Трусь, учитель-класовод Косюк Галина Петрівна та Борщук Галина Григорівна.

Казковий світ Тараса Шевченка

Нещодавно для дітей 5-7 класів в Антонівській сільській бібліотеці пройшов літературний турнір під назвою «Казковий світ Тараса Шевченка». Турнір відбувся в два етапи і в ньому взяли участь дві команди, які складалися із 10 учасників. Мета турніру була показати велич і неповторність творчої спадщини Шевченка, його значення для розвитку української мови та літератури, історії, розвивати естетичні смаки користувачів, виховувати любов до рідної землі, мови та культури. Масовий захід було проведено вдало, діти самі перевірили свої знання з даної теми, вони отримали масу задоволення.


Перший етап під назвою «Садок вишневий коло хати» включав в себе по 10 запитань для обох команд. Другий етап «Творчий». Тут команди демонстрували малюнки до творів, був конкурс на кращого читця віршів Шевченка, кожна команда складала вірші про творчість Тараса та грали ігри «Криниченька» та «А я у гай ходила».
А у перерві між етапами була рекламна пауза. Де бібліотекар повідомила читачам про цікаві події із життя поета.

Конституція – наш закон основний

     28 червня – День Конституції України. Прийняття Конституції в 1996 році стало визначною подією в історії України. Адже, з давніх-давен українці прагнули до волі й незалежності, до закріплення прав і свободи на державному рівні. До цієї дати Горишківською сільською бібліотекою було проведено день інформування «Конституція України – основний закон держави», для масового читача. Про Конституційний процес творення в Україні, присутніх ознайомила завідуюча бібліотекою Н. М. Мостова. Розповіла про перших державотворців – Володимира Великого, Ярослава Мудрого, Богдана Хмельницького, Пилипа Орлика (який склав проект першої Конституції, в 1710 році), Михайла Грушевського, Павла Скоропадського.
     До заходу було організовано книжкову виставку. 
Присутніх з Днем Конституції привітав сільський голова Маленков Микола Кирилович. Він зазначив, що демократичний розвиток ніколи не був легким, тож потрібно кожному докласти зусиль, щоб будувати справді вільну, демократичну, соціальну і правову державу, вірити у те, що наступні покоління українців будуть жити у зовсім іншій країні, в правовій європейській державі.
Учасники поділилися власними думками з приводу висвітленого. 

вівторок, 15 липня 2014 р.

ЖИВИ ТА МІЦНІЙ НАША ДЕРЖАВО

      «Живи та міцній наша державо» - під такою назвою в Липівській сільській бібліотеці відбулася історична година, присвячена 18 річниці прийняття Конституції в Україні. В читальному залі бібліотеки організовано книжкову виставку «Конституція – оберіг держави» та тематичну поличку «Чи знаєш ти закон?», на яких представлена література як з історії творення держави та самої Конституції, так з правових питань у різних галузях суспільного життя.



Ведучі заходу Ганна Рибак та Соломія Міхалкова. 

понеділок, 14 липня 2014 р.

Конституція України - новий відлік часу

     В залі засідань РДА  відбулося засідання круглого столу, присвяченого обговоренню проекту Закону України "Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади) ". Участь у заході взяли заступники голови райдержадміністрації та голови районної ради, начальники, спеціалісти управлінь та відділів райдержадміністрації, виконавчого апарату районної ради, лідери політичних партій та громадських організацій району, вчителі-історики, бібліотекарі, представники засобів масової інформації.
     Директор центральної районної бібліотеки Валентина Нагірняк презентувала присутнім  огляд літератури на тему "Конституція України – новий відлік часу".





Русалка Дністрова

     Уже три роки поспіль, завдяки міжнародному літературно-мистецькому святі «Русалка Дністрова», ініціатором якого у 2012 році стала Вінницька організація Національної спілки письменників України, на берегах Дністра збираються письменники зі Львова, Івано-Франківська, Тернополя, Хмельницького, Одеси, Вінниччини, Києва та Республіки Молдова.
     Цьогоріч літературно-мистецьке свято проходило з 20 по 22 червня 2014 в Ямпільському, Могилів-Подільському, Томашпільському районах Вінниччини та Резінському і Шалдонештському районах Республіки Молдова.
20 червня 2014 року на кордоні Томашпільського району почесних гостей радо зустріли голова районної державної адміністрації Олександр Закорченний, голова районної ради Лариса Нароган, їх заступники та начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації Олена Сікал, після чого члени делегації відвідали Олександрійський парк 
 хутір Благодатне. 
     21 червня в приміщенні районної ради  відбулася зустріч творчої бригади у складі поета, голови Тернопільської письменницької організації Євгена Івановича Безкоровайного, поетеси – новобранця НСПУ Олесі Тенюх, поета Вінницької обласної організації НСПУ Олександра Височанського, поетеси, композитора, виконавця, режисера, провідного спеціаліста Вінницького обласного Центру народної творчості Зої Іванівни Красуляк та поетеси Жанни Віталіївни Дмитренко з керівниками району. Олександр Закорченний щиро привітав учасників зібрання, подякував письменникам за талант, за відродження духовної спадщини нашого народу, за радість, яку письменники приносять людям, за те, що у творах  митців завжди є частка рідної землі, побажав усім здоров'я і добробуту, миру та злагоди.
     Літератори в ході зустрічі ділились своїми творчими доробками, відвідали одну з найновіших шкіл України – НВК «Томашпільська школа І-ІІІ ст. – гімназія», побували на літературному святі в Центральній районній бібліотеці,

на творчій зустрічі «Поет проживає в селі» в с. Антонівка, 
прогулялись алеями Комаргородського професійно-аграрного ліцею, зустрілись  з вихованцями табору «Веселка» с. Високе  та  ознайомились  з садибою Четвертинських у с. Антопіль. 

середа, 11 червня 2014 р.

Слава Шевченкаслава України

     Для якнайширшого розкриття змісту і творчості Тараса Шевченка в читальному залі Томашпільської районної бібліотеки оформлено ювілейну книжкову виставку «Слава Шевченка – слава України».


     Представлені книги розкривають світову велич і багатогранність таланту великого сина України. Книжкова виставка складається з 3 розділів. У розділ І «Тарасові твори сяють, як зорі» представлено літературну спадщину великого українського поета, автора творів, які принесли митцеві всенародну любов українського народу та прославили його імя. «Шевченко Т. Г. Повне зібрання творів у 12-ти т.», «Шевченко Т. Усі твори в одному томі», Шевченко Т. Г. «Кобзар» та ін.
     Розділ ІІ «Доля схожа на легенду», розкриває література: «Шевченко – геніальний поет», «Шевченко – геніальний художник».
Диво велике, що в одній людині, яка виросла з найглибших низів кріпацької неволі. У розділі представлені твори: Касіян В. «Пророк», Зайцев П. «Життя Тараса Шевченка», Т. Шевченко «Невідомі сторінки життя» і т. д.
     У розділі ІІІ «Шевченків світ в буянні фарб, сплетінні ліній» розміщені книги про мистецьку спадщину Тараса Шевченка: Антонович Д. «Шевченко – маляр», Яцюк В. «Віч-на-віч із Шевченком», «Національний музей Тараса Шевченка» та ін.
     Дана виставка, яка представлена увазі читачів далеко не повний перелік книг, що містяться в нашій бібліотеці. Змістовніше ознайомитись з бібліотечною «Шевченкіаною», поповнити свої знання можна завітавши до бібліотеки.

Коновал О. Й.
Бібліотекар читального залу

середа, 4 червня 2014 р.

Зберегти життя на землі


Щороку 5 червня світова громадськість відзначає Всесвітній день навколишнього середовища. 15 грудня 1972 р. Генеральна Асамблея ООН проголосила 5 червня Всесвітнім днем навколишнього середовища.

     
     До цієї дати  в читальному залі центральної районної бібліотеки організовано книжкову виставку – застереження «Зберегти життя на землі», де  запропоновано ряд   цікавих книг:                                                                                                     М. М. Мусієнко, В. В.Серебряков «Екологія охорони здоров’я».  Це найбільш повний словник – довідник термінів і понять в галузі екології та охорони  природи. «Природа рідного краю». На її сторінках читач знайде найрізноманітніщу інформацію про тваринний та рослинний світ нашої країни, про її  географічні та кліматичні особливості. Окремий розділ розповідає про природоохоронну роботу в Україні. «Заповідні об’єкти Вінниччини». В книзі приведена характеристика екологічної ситуації у Вінницькій області на початку ХХІ століття та залежність збереження природної рівноваги від стану заповідних територій «Червона книга України (рослинний світ)», «Тварини червоної книги». Книги є офіційним документом про сучасний стан видів рослин та тварин України, які перебувають під загрозою зникнення та заходи щодо їх збереження.













Бібліотекар читального залу Чорна Г. П.