середа, 9 грудня 2020 р.

Сатирик-гуморист, наш земляк О.Г.Височанський

                    Сатирик-гуморист,наш земляк О.Г.Височанський
     Олександр Григорович Височанський талановитий український поет,сатирик гуморист,член Національної спілки журналістів України та Національної спілки письменників України,лауреат Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені Степана Руданського, а віднедавна й лауреат літературної премії імені Павла Добрянського (2020р.). 
      Наш земляк –антонівчанин Олександр Григорович частий гість у бібліотеках, дитячих садочках та школах. І сьогодні ,9 грудня, в свій день народження він завітав до Публічної бібліотеки Томашпільської селищної ради,щоб поділитись з читачами своїм творчим доробком.Під час зустрічі поет презентував свою нову книгу гумористичних і сатиричних творів «Поцілунок троянди». За високохудожність творів,примноження надбань української літератури в галузі гумору збірка відзначена премією ім. Павла Добрянського, якою автор висвітлює за допомогою гумору свій погляд на реалії нинішнього життя. Учасники зустрічі з захопленням вслухалися в кожне слово поета 
       Учасники заходу, шанувальники творчості поета, побажали шановному Олександру Григоровичу міцного здоров”я,натхнення,та цікавих творчих здобутків. До свята в бібліотеці оформлено книжкову виставку «…В поета сила є така Іще не звідана до краю…».







четвер, 26 листопада 2020 р.

Народному фольклорно – етнографічному ансамблю «Русава» - 50 років

Народному фольклорно – етнографічному ансамблю «Русава», що діє при Стінянському сільському будинку культури, виповнюється 50 років.
У 1970 році Зоя Зосимівна Чорна (1932-2019) створила неповторний колектив. Відома фольклористка,етнограф і неперевершена виконавиця народних пісень присвятила улюбленій справі понад 60 років. Назву колектив носить просту і величну – «Русава», на честь річки, що протікає через село і пів століття несе він до людей самобутні пісні рідного краю.
У 1978р. фольклорний колектив був удостоєний почесного звання «Народний», і з гідністю носить його до сьогоднішнього дня.
Географія виступів «Русави» дуже велика і яскрава! Їм аплодували у Москві (1985;1986;1988р.р.) Великому Устюзі Вологодської області (1986р.)На Всесвітньому фестивалі молоді і студентів у Києві(1989), найпопулярнішому телеконкурсі «Сонячні кларнети» і фольклорному фестивалі «Золоті ключі». Брали участь у Міжнародному фестивалі «Берегиня» м. Луцьк, традиційному святі « Лесині джерела » у Новоград-Волинському , обласних, районних святах.
Про творчу діяльність колективу знято телефільм «Времена года, времена жизни» (1988р.). Українське телебачення - документальний фільм «Перлини душі народної», а обласне - «Подільське весілля», «У колі сімї», «Колискова матері» та «Дивоцвіти». Вони учасники документального фільму «Михайло Коцюбинський».
Поетеса Ніна Гнатюк подарувала свій вірш Зої Зосимівні на ювілей, але він стосується всього шанованого, знаного далеко за межами України колективу:
Пісні призабуті, епохи колишні.
Без вас оніміють, зашерхнуть вуста.
Як мови не стане – не стане народу
Як пісні не стане – зітліє душа
Зачахне коріння – не матиме плоду
Тоді ми не варті усі ні гроша...
 
З ювілеєм Вас, шановні берегині української пісні!

Зразковий фольклорно-етнографічний ансамбль «Вербиченька» (Томашпільського БДТ) та його солісти особливо цінує, черпає з минувшини той давній, неоцінений скарб українську народну (автентичну) пісню з репертуару славнозвісного народного фольклорно-етнографічного ансамблю «Русава» та несе її в люди.
В репертуарі колективу є близько 40 пісень, серед яких (колядки, щедрівки, веснянки, звичайні, соціально-побутові, родинно-побутові, історичні, купальські, ліричні). Особливу красу та  цікаві мелодійні інтонації відзначають на конкурсах, оглядах, фестивалях, де з цими творами  займаємо призові місця. Перша пісня яка принесла перемогу колективу «Там де були бої» (історична). В 2013 році колектив взяв участь в  обласному (м.Вінниця) та Всеукраїнському (м.Львів) фестивалі-конкурсі патріотичної творчості «Сурми звитяги». Відтоді, щороку ансамбль бере участь в конкурсі, виконуючи стінянські пісні з якими посідаємо І,ІІ,ІІІ місця та Гран-прі.
Ансамбль  продовжує вивчати якомога більше календарно-обрядових та звичайних побутових пісень.
На даний час в роботі колективу пісня «Сватав мене попів син» (звичайна), соціально-побутова «Калина-малина», «Щедрик, щедрик, щедрівочка», «Ой, учора із вечора» (щедрівка). Ще є над чим працювати та ми рухаємося вперед, фрагментик однієї з пісень покажемо.
До відзначення 50-річного ювілею колективу «Русава» пропонуємо до прослуховування  стінянські твори  у виконанні ансамблю «Вербиченька» (старша, молодша) група та солістів.





















  

вівторок, 13 жовтня 2020 р.

День захисника України

 

               День захисника України

4 жовтня в Україні відзначається державне свято – День захисника України. Цей день було обрано не випадково, бо саме 14 жовтня відзначається велике християнське свято Покрови Пресвятої Богородиці. Українцям завжди була притаманна особлива любов, шанування і благоговіння перед святою Богородицею. Адже своїми молитвами вона покриває нас від зла і всіляких негараздів. 

До дня захисника України в читальному залі Публічної бібліотеки  Томашпільської селищної ради оформлено книжкову виставку  «Ми щит і меч твій,Україно!» На виставці представлено літературу, що висвітлює мужність та героїзм наших воїнів, їх безстрашність та патріотизм. Виставку доповнюють публікації з періодичних видань.



понеділок, 28 вересня 2020 р.

 
                                    Цікаве про відомих людей
        Всі ми любимо дізнатися, щось незвичайне, а, особливо, якщо це стосується відомих людей. А ти знаєш:
 
- Князь Святослав Ігорович (?-972), вирушаючи в похід, неодмінно попереджав  ворогів «Іду на ви!»  (*на вас*)

- Майбутнього гетьмана Івана Виговського Богдан Хмельницький виміняв у поляків на породистого скакуна. Хмельницький залишив Виговського при собі і зробив його генеральним писарем при козацькому війську.

- 23 квітня 1180 року князь Ігор Святославович Новгород – Сіверський вирушив у похід на половців. 1 травня на березі Дінця руські воїни побачили затемнення сонця. Це попереджало про поразку. З княжого війська залишилося лише 15 воїнів, а сам князь потрапив у полон.

- Запорізький отаман Іван Підкова своє прізвисько отримав за вміння ламати і згинати підкови. Козак володів надзвичайною фізичною силою.

- Богдан Хмельницький відзначався твердим характером, сміливістю, був небезпечним суперником у бою. Разом з 4 побратимами гетьман розбив загін із 20 поляків.

- Дружина О. Пушкіна Наталія Гончарова була правнучкою гетьмана Петра Дорошенка.

- Устим Кармелюк – легендарний народний месник, мав неабиякі акторські здібності. Одного разу він переодягнувся у шляхтича і, ніким не впізнаний, взяв участь в облаві на самого себе.

- Марко Вовчок добре володіла іноземними мовами. Переклала 14 пригодницьких романів Жуля Верна.

- Єдиним чоловіком в усій Україні І. Франко вважав Лесю Українку за її бадьорі, сильні та сміливі вірші.

- Остапа Вишню дуже любили читачі і слухачі його сатиричних творів. Листи він отримував і за кордону. Часто замість адреси було написано: «СРСР. Остапу Вишні».
 

Про все це розповідає експрес виставка, організована в бібліотеці філії для дітей




 


середа, 19 серпня 2020 р.

З Днем Незалежності України!

      24 серпня 2020 року наша країна відзначатиме 29 –у річницю від дня проголошення Акту про незалежність України. До цієї дати  в бібліотеці оформлено книжкову виставку «Україно,незборима зроду,ти душа великого народу»
     На виставці представлені документальні матеріали, публіцистичні твори, що інформують про доленосні етапи державотворення в Україні, а також кроки розбудови демократичного суспільства.
      Вагоме місце присвячено історичним портретам тих, хто очолював українську державу в різні історичні періоди. Виставка знайомить з документами про державну символіку України, що формувалася протягом тисячоліть.
     Роки незалежного існування України були насичені політичними та економічними змінами.  
Сьогодні українські патріоти знову захищають суверенітет і незалежність рідної землі, відстоюючи її територіальну цілісність і доводячи усьому світу незламність нашого народу.


четвер, 23 липня 2020 р.

                                         




 Відродження духовності.


Щороку, 28 липня в Україні на державному рівні відзначається православне свято - День хрещення Київської Русі – України. З нагоди цієї визначної події в читальному залі Публічної бібліотеки Томашпільської селищної ради оформлено книжкову виставку 
«Свята Русь у Києві»


              На виставці представлено понад 20 джерел, які розповідають про історичну подію, що відбулася у 988 році та стала ключовою і вирішальною в подальшому розвитку всієї Київської Русі. Хрещення Русі-це справді дуже велика подія в історії нашого народу, яка змінила духовне і культурне життя людей та навернула їх до справжніх цінностей та віри в Бога.



четвер, 25 червня 2020 р.

Привіт, подруго, вітаю, друже! Хоч би де ти мешкав: у селі, в невеликому містечку чи в мегаполісі, в багатоквартирному хмарочосі чи в будинку, де разом живе багато діток, наш спільний дім – це Україна. А дружне й щасливе життя допомагає забезпечити основний державний документ – Конституція України. Тому її теж слід вважати нашим домом.
         Конституція має вигляд звичайної книжка. Але водночас це компас, що допомагає не збитися зі шляху.
         Тому справжнім шукачам і шукачкам пригод слід розуміти, на що ж цей компас вказує і куди веде!
         Наче комп’ютерна гра, Конституція встановлює правила, але це правила нашого життя, а не гри. А ще, як чарівні закляття, Конституція захищає нас і допомагає не помилитися.
         Ти запитаєш, як в одній книжці може поміститися все наше життя й життя всієї нашої країни?


                         А відповідь отримаєш, прочитавши ці книги