пʼятниця, 27 жовтня 2023 р.

ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ ТА МОВИ



У 2023 році згідно указу Президента України Володимира Зеленського дата святкування Дня української писемності та мови була перенесена з 9 листопада на 27 жовтня. Дата свята змінилася через рішення Православної церкви України (ПЦУ) та Української греко-католицької церкви (УГКЦ) перейти на новий церковний календар. Свято української писемності та мови традиційно відзначається в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця (першого історика Київської Русі, мислителя, вченого, ченця Києво-Печерського монастиря), з чиїм ім’ям пов’язують започаткування писемної української мови. Українську офіційно визнали літературною після видання «Енеїди» Івана Котляревського. Тож Котляревського вважають основоположником нової української мови.
ЦІКАВІ ФАКТИ
✅Рекордсменом серед переведених творів є «Заповіт» Т. Г. Шевченка. Починаючи з 1845 року, його перекладали на різні мови 147 разів.
✅До недавнього часу українська мова нараховувала приблизно 276 тисяч слів. В останні роки збільшилась кількість слів на декілька сотень.
✅За лексичним запасом найбільш близькими до української мови є: білоруська (84%), польська (70%) та сербська (68%).
✅Українська мова офіційно визнана однією з найкрасивіших: вона посідає друге місце у світі за мелодійністю (після італійської) й третє за красою лексики (після французької та перської).
До свята в читальному залі оформлено книжкову виставку «Слово наше рідне-слово українське», де представлені книги, в яких висвітлюється історія народження та розвитку української мови,підручники ,словники ,довідники на допомогу її вивченню.




РАДІОДИКТАНТ НАЦІОНАЛЬНОЇ ЄДНОСТІ 2023


Ідея Радіодиктанту виникла 23 роки тому, його у 2000 році започаткувала команда Українського радіо з метою об'єднати всіх українців. Сьогодні до Радіодиктанту могли долучитися люди з будь-яких куточків світу. В Публічній бібліотеці Томашпільської селищної ради для написання диктанту національної єдності об’єднались працівники бібліотеки, Томашпільська ДМШ, Цкд Томашпіль, Будинок дитячої творчості.







Рідну мову бережім


У Ліни Костенко є дуже мудрі слова: «Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову». Значення цих слів ми, українці, відчуваємо сьогодні дуже добре. Страшний ворог, окрім території, інфраструктури нашої Батьківщини та її народу, посягнув і на нашу рідну українську мову. Зберегти рідне слово – завдання кожного українця та українки.
Рідна мова має звучати по всій Україні, в кожній державній та комунальній структурі, з екранів засобів зв’язку.
До Дня української мови та писемності в бібліотеці для дітей проведено мовні розваги «Рідну мову бережім».
Присутні на заході діти розгадували мовні загадки, ребуси, самі складали прислів’я про мову.
Працівники закладу докладають всіх зусиль, щоб українське слово кожен день зігрівало маленькі серця наших читайликів і робило з них справжніх патріотів України.





ГЛОБАЛЬНИЙ ТИЖДЕНЬ МЕДІАГРАМОТНОМТІ

 В рамках Глобального тижня медіаграмотності - Global Media and Information Literacy Week, в Публічній бібліотеці Томашпільської селищної ради відбулися активності з медійної грамотності для бібліотекарів та користувачів. Під час заходу було цікаво грати в ігри, де кожен міг себе відчути президентом, прем’єр-міністром, депутатом чи головою ОДА.

💻Проходячи квести для покращення рівня медіаграмотності, змогли перевірити чи можемо відрізнити фейки від правди, дізнались як відрізнити факти від суджень, навчились аналізувати інформацію.
Медіаграмотність – фільтр споживання інформації.





ТИЖДЕНЬ МЕДІАГРАМОТНОСТІ

 


📱
Глобальний тиждень інформаційної та медійної грамотності, співорганізаторами якого цього року виступають ЮНЕСКО та уряд Хашимітського Королівства Йорданія, відбувається з 24 по 31 жовтня. Тема 2023 року: «Медійна та інформаційна грамотність в цифровому просторі». В Україні активності, присвячені Глобальному тижню медійної грамотності, координуються Міністерством культури та інформаційної політики України через національний проєкт з медіаграмотності «Фільтр». Цьогоріч Фільтр пропонує всім для організації заходів скористатися ресурсами, розміщеними на веб-порталі: https://filter.mkip.gov.ua/, а також долучитися до онлайнового тесту з медіаграмотності. Тест можна скласти 25 жовтня на платформі «Typeform» о 10:00, 13:00, 17:00 та 21:00. Покликання на тест опубліковано на офіційній сторінці проєкту в мережі Фейсбук: https://www.facebook.com/filterproject2021 та на сайті проєкту.
📙📚Щорічно українські бібліотеки долучаються до відзначання Всесвітнього тижня медійної та інформаційної грамотності. Публічна бібліотека Томашпільської селищної ради також доєдналась до онлайнового тесту з медіа грамотності.




Володимир Лис - Золотий письменник України


📙Володимира Савовича Лиса називають справжнім феноменом сучасності. Журналіст, драматург, прозаїк, майстер витонченого слова і глибоко народний письменник. Із кожним романом автор розкриває нові грані свого таланту.
🏆Вражає перелік його нагород : «Людина року», кавалер ордена «За заслуги» III ступеня, автор «Найкращого роману десятиріччя» (за роман «Століття Якова»), володар численних премій конкурсу «Коронація слова»
🌹📘До дня народження українського письменника Володимира Лиса, на абонементі Публічної бібліотеки Томашпільської селищної ради, організована виставка-портрет «Золотий письменник України» . Експозиція знайомить читачів з найкращими романами письменника, які є яскравим літературним явищем сьогодення.🖊📗

БІБЛІОТЕКИ-ХАБИ


Сім бібліотек Томашпільської ОТГ входять в Мережу Хабів цифрової освіти, тобто є місцями, де кожен громадянин може безоплатно здобути цифрові навички та отримати доступ до цифрових послуг. ⌨️Особливо активно бібліотеки працюють в напрямі цифрового розвитку: надають консультації щодо навчання та спілкування у віртуальному світі, проводять групові та індивідуальні навчання з комп’ютерної грамотності, а також сприяють популяризації Національної платформи «Дія» та її сервісів.💻
🖥💿В Публічній бібліотеці Томашпільської селищної ради пройшов семінар-тренінг бібліотекарів бібліотек-Хабів цифрової освіти. Під час навчання бібліотекарі удосконалили свої знання та навички у цифровізації, отримали консультаційну допомогу, обмінялися досвідом, що надалі допоможе їм надавати нові послуги і проводити корисні заходи для мешканців та читачів їхньої бібліотеки.